W zasadzie to nie wiadomo, czy cieszyć się, czy może wręcz przeciwnie, ale generalnie chyba po raz pierwszy w historii amerykański showbiz skopiował coś z polskiego – i to po bandzie. Skończy się procesem o plagiat.

Rozpoczęcie batalii sądowej zapowiedziała już znana w Polsce firma postprodukcyjna Papaya Films, razem z reżyserem teledysku (Łukasz Załuska) i samym poszkodowanym zespołem o pięknej nazwie Rysy.

Całą sprawa wiąże się z teledyskiem Rys do piosenki “The Fib”, którego koncepcję w dość bezczelny sposób ściągnął (by nie używać bardziej brutalnego słownictwa) amerykański raper Russ.

Czytaj: Pięć plagiatów, o których nie miałeś pojęcia, że są plagiatami.

By nie opowiadać bez sensu co, gdzie i jak – zobaczcie sami. Wystarczy rzucić okiem na pierwsze ujęcie (OMG to się wydarzyło naprawdę).

A oto twórcze podejście zza oceanu.

Nie ma mowy o tym, że to był przypadek, to ewidentna kradzież. […] Przede wszystkim jesteśmy zszokowani tym, jak złe mniemanie o Polsce muszą mieć twórcy zza oceanu. Może uważają nas za jakiś Trzeci Świat? Myślą, że nie zauważymy kradzieży albo będziemy się cieszyć, że ktoś nas kopiuje? Co oni mieli w głowie? – komentował Wojciech Urbański z Rys w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”.

Jak pisze Wojciech Oleksiak z Culture.pl – nie tylko cały koncept scenariusz jest prawie taki sam. “Wiele poszczególnych ujęć i korekcja barwna całości jest w zasadzie identyczna” – informuje w tekście “Did American Hip-Hop Artist Russ Plagiarise Polish Band RYSY?“.

No cóż.

Bardzo to słabe.

Źródło: Culture.pl, Gazeta Wyborcza

Autor: MiP

Fot. Kadr z “The Fib”, reż. Łukasz Załuska, prod. Papaya Film, zdjęcie: screenshot youtu.be/OkgJsxHi6RY

3 Responses to Amerykański raper skopiował teledysk polskich artystów?

  1. Jacek says:

    Swoją drogą RYSY zrobiły to lepiej :O

  2. Aleksandra says:

    A może być coś też napisał o muzyce do serialu Westworld vs naszego serialu Lalka? czyż to nie kradzież też? Czy może jakies subtelności chronią pana już teraz celebrytę kompozytora Westworld, (i Gry o Tron) chetnie poczytam, bo mi dzieci pytania zadają, a nie wiem co odpowiedzieć, kradzież to czy też wcale nie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *