Apple kupi Beats Electronics, firmę znanego producenta hip – hopu – Dr. Dre.  Beats Electronics produkuje słuchawki, a od kilkunastu miesięcy intensywnie promuje się na rynku streamingu. Suma transakcji może przyprawić o zawrót głowy. Chodzi o 3,2 miliardy dolarów (!!!).

Mimo, że od oficjalnego przejęcia jeszcze nie doszło, a media żyły nieoficjalnymi informacjami podawanymi przez Bloomberga, The Wall Street Journal oraz Recode, wszelkie niejasności rozwiał sam Dr. Dre w opublikowanym filmiku na You Tube, gdzie razem z kolegami (ziomami) świętuje osiągnięcie tytułu “pierwszego miliardera w hip – hopie”.

Co ciekawe swoją firmę Dr. Dre założył w 2008 roku, dochodząc do wniosku, że Apple sprzedaje słabej jakości słuchawki, które trzeba zastąpić czymś lepszym. Świetne wyczucie rynku skierowało go szybko w stronę streamingu, będącego prawdopodobnie “nośnikiem przyszłości”. W streaming inwestuje coraz więcej gigantów finansowych dostrzegając rosnące dochody z dystrybucji cyfrowej (w przeciwieństwie do tradycyjnych nośników, któe ciągle nie mogą osiągnąć poziomu sprzedaży sprzed kilkunastu lat).

Pytanie po co Apple kupiło Beats Electronics? Według prasy branżowej (The Verge) Apple wejdzie na rynek streamingu, a kupno BE da mu szybką możliwość otrzymania całej technicznego “know how”. Zreszta aplikacja BE już jest dostępna w Apple Store pomimo, że przecież konkuruje z obecną sprzedażą plików w iTunes (odbywającą się wciąż w formie downloadu).

Według informacji Nielsen SoundScan, na początku roku sprzedaż albumów na iTunes spadła o 13 procent, a pojedynczych plików o 11 proc. Firma najprawdopodobniej szuka więc nowych rozwiązań sprzedaży muzyki. Pytanie, jak to wpłynie na cały rynek streamingu, który obecnie zdominowało Spotify, krytykowane przez artystów za groszowe wynagrodzenia z tytułu odsłuchiwania muzyki.

Źródła: The Verge, Digital Music News.

Fot. Beats Electronic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *