Sprzedaż winyli na Wyspach, w tym roku przekroczy milion sprzedanych egzemplarzy, po raz pierwszy od 1997! Jak donosi The Official Charts Company, do końca września sprzedano już niemal 800 000 czarnych krążków, przerastając tym samym całą zeszłoroczną sprzedaż, która wyniosła 780 674 krążków.

Do końca roku pozostały już tylko dwa miesiące, a wskaźniki pokazują, że prawdopodobne jest osiągnięcie pułapu nawet miliona płyt. To pierwszy taki wynik od 1996, kiedy sprzedaż wyniosła łącznie 1 083 206 albumów.

Czytaj: Rośnie sprzedaż winyli. Rekordowa prognoza na 2014 rok

Rzecznik brytyjskiej BPI mówi „Winyle mogły być uznawane za produkt uboczny minionej ery, ale teraz mają się dobrze i są doprawdy kwitnącym formatem, który wraca w erze cyfrowej. Okazuje się, że w postępującym świecie cyfryzacji nadal są fani, którzy pożądają namacalnego produktu oferującego im oryginalną grafikę, wysoką jakość audio i krystaliczną czystość brzmienia” – tłumaczy rzecznik.

Entuzjaści winyli mogą się teraz cieszyć renesansem tego formatu. Rosnąca liczba wydawnictw dostępnych na winylach – od wschodzących projektów po uznanych artystów – płynie szerokim strumieniem – dodał rzecznik BPI.

Najlepiej sprzedającym się winylem na Wyspach w tym roku jest ciągle bestseller “AM” zespołu Arctic Monkeys, który wyprzedza genialny album “Lazaretto” Jack’a White’a wydany w czerwcu 2014 roku.

Z dużym prawdopodobieństwem tegoroczny rok będzie przełomowy dla winylowych płyt na całym świecie. Przypomnijmy, że na największym światowym rynku, w USA, w pierwszej połowie 2014 roku, sprzedano już 4 mln egzemplarzy winyli (longplayów), czyli mniej więcej tyle, ile w całym 2010 roku.

Na polskim rynku również o winylach się (na szczęście) nie zapomina, czego przykładem jest chociażby ostatnie wydawnictwo zespołu “Dezerter”, czy odświeżenie po latach pocztówki muzycznej przez rewelacyjny hip – hopowy skład Łony i Webbera.

Fot. Krystian Olszański (lic. CC BY 2.0)

Źródła: SkyNews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *