Na początku warto zadać sobie  pytanie, po co w ogóle jest taki serwis jak MuzykaiPrawo.pl, który propaguje treści wolnej kultury i otwartych źródeł informacji, oraz jest za rozszerzeniem, ale równocześnie doprecyzowaniem granic dozwolonego użytku, a jednocześnie przypomina o tym, że założeniem, które legło u podstaw prawa autorskiego było zapewnienie artystom właściwego wynagrodzenia za ich pracę. Czy można pogodzić te dwie wydawałoby się całkowicie sprzeczne idee? Czy uczciwe wynagrodzenie za dzieła w dzisiejszych cyfrowych czasach jest możliwe?  Być może nie, ale tym bardziej zabezpieczenie własnych interesów powinno być istotne dla każdego, kto tworzy. Zawodowca, który z tego żyje, i amatora, który o tym marzy. Bo być może jest dokładnie odwrotnie – cyfrowa rzeczywistość jest szansą. Paradoksalnie bowiem, dzięki Internetowi, dotarcie do olbrzymiej liczby odbiorców jest prostsze niż kiedykolwiek, a kanały legalnej dystrybucji plików dźwiękowych i graficznych,  czy audiowizualnych szybko stają się codziennością.

Miałem przyjemność uczestniczyć niedawno w konferencji “Menedżer 3D, czyli trzy wymiary pracy menedżera” organizowanym przez “Rynek Muzyczny”, gdzie jeden z prelegentów Maciej Nowak, redaktor naczelny Magazynu Perkusista stwierdził, że: “Poziom wiedzy wśród menedżerów z zakresu prawa, która jest niezbędna by skutecznie i bezboleśnie prowadzić zespół czy artystę przez rynek jest zatrważająco niski”. Opinia to niezwykle ostra, być może prawdziwa, ale na pewno poruszająca ważny obszar. Otóż sprawa piractwa internetowego jest istotna dla każdego twórcy, ale na co dzień zawiera on szereg umów cywilno – prawnym o bardzo różnym charakterze i stopniu skomplikowania, dotyczących raczej “spraw materialnych” – koncertów, występów, udzielenia licencji, czy jej sprzedaży, szukania pieniędzy z tantiem itp. itd.

Właściwa konstrukcja tych umów może zapewnia spokój na lata, bo przecież nieprzewidywalność gustów masowej, globalnej kultury może wynieść na szczyt każde dzieło. Stąd też prawnik powinien być niezbędnym elementem tego procesu. Chyba, że menadżer jest również prawnikiem.

MuzykaiPrawo.pl to  udostępnianie i rozpowszechnianie wiedzy na temat prawa autorskiego wraz z fachowym wsparciem – to jest idea tego serwisu, do którego współtworzenia wszystkich zapraszam. Codzienne bolączki twórcy nie są mi obce. W latach 1997- 2011 współtworzyłem z większymi i mniejszymi sukcesami zespół Wszystkie Wschody Słońca. Doświadczenia z tego okresu są bezcenne. Dziś na stałe współpracuję m.in. z  Me Myself And I. Od chwili, kiedy postanowili wystąpić w “Mam Talent”, aż do dziś, kiedy komponują juz trzecią płytę w swoim dorobku. Czy są z tego zadowoleni? Tak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *