Królowa neo­soulu Erykah Badu zarobiła niecałe cztery dolary śpiewając na Times Square. Nie wydawszy albumu od czterech lat, czterdziestotrzyletnia piosenkarka postanowiła zarobić trochę pieniędzy na ulicach Nowego Jorku. W ramach eksperymentu społecznego zrealizowała uliczny występ, który miał miejsce 10 października bieżącego roku ok. godziny 20 na Manhattanie. Całość nagrała iPhonem i udostępniła w sieci.

Przez niecałe pięć minut piosenkarka improwizowała piosenki o swojej ciężkiej sytuacji finansowej. „Potrzebuję pieniędzy, proszę Pana. Proszę daj mi pieniądze, siostro. Nie chcę iść na etat, chcę stać tu i śpiewać dla was” ­ – śpiewała.

Czytaj: Erykah Badu w akcji. Ofiarą reporter telewizji

Najciekawsze jednak, że żaden nowojorczyk wydawał się nie rozpoznawać gwiazdy. Zaczepiona zaledwie przez jednego fana odprawiła go szybko, nie chcąc przyciągać zbytniej uwagi, lecz poza nim nikt za bardzo nie zdawał sobie sprawy, że na ulicy śpiewa Erykah Badu – dokładnie ta Erykah Badu

Ostatecznie, udało się zebrać zaledwie 3 dolary i 60 centów. „Spójrz na te wszystkie pieniądze. Jeśli masz trochę inicjatywy możesz zarabiać forsę. Wszystko, czego ci trzeba to trochę inicjatywy i trochę talentu” powiedziała podekscytowana swoim osiągnięciem artystka. W komentarzu zamieszczonym pod filmikiem dodała: w żaden sposób ten film nie odzwierciedla mojego stanowiska względem ludzi bezdomnych, rodzin w trudnej sytuacji ani osób bez środków do życia.

Rok temu, również w październiku, inny znany artysta – Banksy rozstawił w Nowym Jorku stoisko, gdzie sprzedawał swoje płótna po 60 dolarów za sztukę. Pod koniec dnia większość prac pozostała niesprzedana, a łącznie udało mu się zarobić 420 dolarów. Każde z wystawianych dzieł było warte około 20.000 funtów. Ci, co zdecydowali się je kupić mogą mówić o prawdziwym szczęściu.

Z kolei w styczniu 2007 roku światowej sławy skrzypek Joshua Bell zagrał na wartych 3.5 miliona dolarów skrzypcach w… metrze. Podczas zorganizowanej przez “Washington Post” akcji wirtuoz zagrał przez 45 minut sześć utworów Bacha, lecz również nie spotkał się z zainteresowaniem podróżnych. Dwa dni wcześniej Bell dał koncert, na który wyprzedano wszystkie bilety w cenie 100 dolarów za każdy. Obliczono, że czasie, kiedy grał – a działo się to w porannych godzinach szczytu ­ przez stację metra przewinęło się tysiące ludzi. Największe zainteresowanie muzyk wzbudził wśród dzieci, które poganiane przez rodziców zatrzymywały się wyłącznie na krótką chwilę.

Fot. A P Monblat (lic. CC BY SA) – Mural Eryki Baduh w londyńskiej dzielnicy Sutton

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *