Ostra dyskusja na temat scenicznego wizerunku Conchity Wurst spowodowała konieczność przypomnienia najsłynniejszych przebieranek w historii muzyki.

Artyści zawsze szokowali z różnych powodów. Nie ma wątpliwości, że w przypadku Toma Neuwirtha, Austriaka chodzi o doskonale zaplanowany wizerunek sceniczny. Nie jest to “baba z brodą”, jak pisano w tysiącach komentarzy w polskich Internecie. Conchita to drag queen, czyli meżczyzną przebrany za kobietę bez operacji zmiany płci. Wciąż zatem według prawa jest Tomem i z tego co mówi, pozostanie nim, gdyż nie ma zamiaru przechodzić zmiany operacji płci.

W przypadku Eurowizji, prawdziwa transeksualistka wygrała ten konkurs w 1998 roku. Była to Dana International, obywatelka Izraela. Ponownie zresztą wystąpiła na eurowizyjnej scenie w 2011 roku, ale już bez sukcesu. Do dziś jest jednak czynną piosenkarką. W 2007 roku wydała dziewiąty studyjny album, który sprzedał się w 100 tysiącach egzemplarzy i okrył trzykrotną platyną.

Muzyczne przebieranki mają głęboką tradycję. Na pierwszym miejscu, od lat znajduje się jednak Eugeniusz Bodo i jego niezapomniania kreacja w filmie “Piętro wyżej” (1937 r.). Piosenka “Sex appeal” (muzyka: Henryk Wars, słowa: Emanuel Schlechter) i Bodo ustylizowany na Mae West (amerykańską aktorka przedwojenną, słynącą z kontrowersyjnego jak na swoje czasy, odważnego podejścia do seksu i wyzwolenia kobiet) weszła do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Ten kontekst jest bardzo istotny. Użyte w scenie słowa “nasza polska Mea West” oznaczają bezpośrednie nawiązanie do kobiety, która rozpalała wówczas prawdziwe emocje. Nawet nie ze względu na to, że była piękna, ale z powodu wyraźnie określonej, świadomej seksualności.

Światowym symbolem przebierankowej piosenki, jest oczywiście “I want to break free” zespołu Queen. Napisany przez basistę zespołu Johna Deacona jest parodią brytyjskiej opery “Coronation Street”. Teledysk ujrzał światło dzienne w 1984 r. i do dzisiaj jest chyba najbardziej rozpoznawalnym w historii zespołu i miał oczywiście problemy prawne z rozpowszechnianiem (zakazy i ograniczenia w USA, ze względu na zawartość obyczajową). Oczywiście, ze względu na biseksualną orientację lidera Queen video było traktowano jako manifest wolności seksualnej.

Fot. queenfan124.deviantart.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *