Do niecodziennej sytuacji doszło w czasie festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. Występ duetu ElettroVoce został przerwany przez rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu wzbudzając oburzenie części widzów. Rektor uznała, że wart tysiące złotych rzadki okaz fortepianu Steinway & Sons, nie może być wykorzystany do…. wykonania na nim techniki preparacji.

Wydarzenie miało miejsce na początku kwietnia. Muzycy przygotowywali się do wykonania utworu „Creation” autorstwa Ryszarda Osady. W tym czasie organizatorka i prowadząca koncert, prof. Lidia Zielińśka zaczęła opowiadać o preparacji – technice która miała zostać użyta przy wykonaniu następnego utworu. Wtedy show zostało zakłócone przez prof. Halinę Lorkowską. Rektor głośno i wymownie ogłosiła, że uczelnia nie wydała zgody na preparację. Muzycy… musieli zrezygnować z wykonania utworu.

Czytaj: Zakazane piosenki, o których nawet nie myślałeś, że mogły zostać zakazane.

Wtrącenie – preparacja to technika wykorzystywana w muzyce od lat 20-tych XX wieku. Polega na wprowadzeniu pomiędzy struny fortepianu różnych przedmiotów, najczęściej śrubek lub blaszek, w celu uzyskania niecodziennego brzmienia. W Poznaniu chciano użyć śrubek oraz maty wygłuszającej. Pierwsze użycie przypisuje się kompozytorowi Mauricowi Ravel w operze „Dziecko i Czary” w 1925. Inni znani autorzy wykorzystujący ten zabieg to John Cage albo Leszek Możdżer.

W przypadku festiwalu poznańskiego, preparacja miała zostać wykonana z udziałem fortepianu Steinway & Sons, którego wartość wyceniana jest w setkach tysięcy złotych. Zadaliśmy pytanie prof. Lorkowskiej, dlaczego zabroniła wykonania utworu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w historii uczelni zdarzyło się, że zdarzało się, że instrumenty ulegały uszkodzeniom w wyniku stosowaniu tej techniki.

Jednak to nie przedmiot, a forma wzbudziła kontrowersje. Według relacji świadków profesor wyszła na schody w trakcie koncertu i zaczęła krzyczeć na prowadzącą, że uczelnia nie zgadzała się na preparację. Na kpiącą reakcję widowni zareagowała pytaniem o chętnych do zapłacenia za szkody. W sieci można znaleźć całą wypowiedź.

Prawdopodobnie przyczyną nieporozumienia były nieścisłości w komunikacji pomiędzy organizatorami a uczelnią. Z odpowiedzi na nasze pytanie dowiedzieliśmy, że rektor uczelni twierdzi, że nie została uprzedzona o zamiarze dokonania preparacji, podczas gdy organizatorka koncertu prof. Zielińska powiedziała nam, że wszystkie niezbędne informacje o charakterze poszczególnych wykonań zostały dostarczone uczelni w odpowiednim czasie przed festiwalem. Dodatkowo nikt nie upierał się, aby w czasie koncertu używać Steinwaya. Na sali Auli Nova znajdowały się również inne instrumenty z wysokim standardem.

Cała sprawa skończyła się tym, że ElettroVoce zakończyło występ nie wykonując zaplanowanego utworu. No cóż. Nie od dzisiaj pieniądz wygrywa ze sztuką, a brak komunikacji do niejednej klęski na tym polu doprowadził był.

A jak może wyglądać preperacja? Może wyglądać tak.


Autor: Krzysztof Bielawny/MiP

Fot. KarlKunde/CC BY-SA 3.0

2 Responses to O fortepianie, który okazał się być zbyt drogim na koncert. Zdarza się

  1. Meloman says:

    Szczerze mówiąc dobrze zrobiła. Uczelnia ma jeden tej klasy instrument, więc o jego uszkodzenie, jak powszechnie wiadomo przy technice preparacji, nie trudno, gdyż mechanika tak precyzyjnego mechanizmu (stainway ma ponad 100 patentów) jest niezwykle wrażliwa. Organizatorzy pracujący na uczelni i znający jej realia ewidentnie zaniedbali sprawę narażając uczelnie na potencjalnie wysokie straty finansowe. Pani Zielińska powinna podziękować rektoresie, że przerwała proceder a nie zdecydowała pociągnąć festowalu później do odpowiedzialności finansowej

    • Antonina Grzelak says:

      Czy nos jest dla tabakiery, czy tabakiera dla nosa? Nie mówiąc już o skrajnym braku kultury pani Lorkowskiej, z czego jest zresztą znana nie od dziś. Cała sytuacja żenująca. I wstyd dla poznańskiej uczelni, że taką osobę wybrała na Rektora. Ciekawa jestem jakie racjonalne argumenty stały za tym wyborem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *