Serwis Techdirt z okazji rocznicy sprawy, w której branża rozrywkowa usiłowała zablokować produkcję jednego z pierwszych odtwarzaczy mp3 autorstwa firmy Diamond Multimedia’s Rio, stworzył listę 15 technologii, które stały się obiektem podobnych, negatywnych kampanii ze strony przemysłu nagraniowego. Przypomnijmy, że ostatecznie Diamond Multimedia’s Rio wygrał proces, jednakże pomimo tego, firmy wymyślające nowe technologie wciąż są narażone na podobne sprawy, prowadzące zazwyczaj do ich bankructwa.

  • Replay TV pozwalała nagrywać programy  TV z pominięciem reklam, oraz by można było je oglądać w wybranym przez siebie czasie. Pomysłodawca – firma SONICblue została pozwana przez kilku nadawców z branży telewizyjnej. Gdy nabywca programu – Digital Networks North America (DNNA) – ogłosiła, że w rozpowszechnianej przez siebie wersji usunęła narzędzia będącę przyczynkiem sporu, sprawę wycofano. Replay TV nie przetrwał ataku. Ostatecznie został kupiony przez DirecTV.
  • MP3.com to słynny serwis, powstały w 1997 roku, który umożliwał użytkownikom “przechowywanie” cyfrowych kopii oryginalnych nagrań celem odsłuchiwania ich w każdym miejscu, gdzie mieliby dostęp do Internetu. W 2000 roku orzeczono, że ma zapłacić 118 milionów dolarów odszkodowania. Ostatecznie zapłaciła około 50 mln. W 2003 roku witryna mp3.com została kupiona przez CNET.
  • MP3 Tunes był kolejnym pomysłem twórcy MP3.com. Jego nowy program umożliwał lokalizowanie w sieci poszukiwanych przez nich utworów muzycznych. W listopadzie 2003 roku proces wytoczył mu EMI. Po czterech latach sporu MP3 Tunes złożył wniosek o upadłość.
  • iCraveTV transmitował przez internet programy telewizyjne do miejsc, gdzie nie można było ich odbierać tradycyjną drogą. W 2000 r. zdecydował się zaprzestać usługi w zamian za wycofanie pozwów przeciwko niemu.
  • ClearPlay pozawalał na kontrolę rodzicielską w filmach DVD, który pozwalał na wyciszanie, bądź pomijanie scen z nadmiarem przemocy, seksu, lub wulgaryzmów. Zdaniem amerykańskiej organizacji RIAA jego sposób działania prowadził do powstawania tym samym nowych utworów. Zanim jednak sprawa znalazła sięw dzię Kongres USA rozwiązał sprawę ustawowo, uwalniając firmy oferujące podobne rozwiązania od zarzutu naruszenia praw autorskich.
  • Wyszukiwarki internetowe  doczekały się kilku procesów. Firma Perfect 10 /produkująca – pozwała m.in. Google i Amazon, za prezentowanie w wynikach wyszukiwania miniatur zdjęć ze stron. Ostatecznie sąd uznał, że takie ustawienie wyszukiwarki zgodne jest z doktryną dozwolonego użytku /fair use/. Inny powód Pole Blake pozwał Google za wyświetlanie w wyszukiwarce fragmentów tekstów z jego strony. Żądał 2,5 mln dolarów. Przegrał w już w pierwszej instancji.
  • Serwis Veoh pozwalał użytkownikom zamieszczać klipy, czy filmy bez ograniczeń objętościowych. Został pozwany już kilka miesięcy po uruchomieniu usługi, gdy działał jeszcze w wersji Beta – w czerwcu 2006 roku. Powodem była firma IO Group produkujące filmy dla dorosłych. Sprawa trwała do 2011 roku i ostatecznie zakończyła się wygraną serwisu broniącego się zapisami Digital Millenium Copyright Act, który generalnie zwalnia serwisy z odpowiedzialności za treści umieszczane przez użytkowników /chyba, że nie reaguje na informacje o naruszeniach prawa, co nie miało miejsca w przypadku Veoh/. Lata spędzone w sądzie wpłynęły jednak na kondycję finansową firmy, która upadła w 2010 r. i została przejęta przez Qlipso. Podobne problemy ma również serwis Vimeo, oraz YouTube.

Podobne sprawy dotknęły również kolejnych serwisów – Cablevision, Zediva /wirtualna wypożyczalnia dilmów/, ReDigi /internetowa odsprzedaż plików mp3/, Dish Hopper /dekoder umożliwający użytkownikom pomijanie treści komercyjnych/, Aereo /umożliwa subskrybentom kanałów TV na oglądanie ich na innych urządzeniach/.

Na sam koniec trzeba przypomnieć, że odesłana już do lamusa kaseta video, też była przedmiotem długoletniego procesu sądowego. W czyim interesie występują zatem korporacyjni posiadacze autorskich praw majątkowych?

źródło: TechDirt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *