UE chce wyrównać szanse europejskich produkcji filmowych i rozrywkowych na rynku międzynarodowym. Według nowego projektu legislacyjnego zawartość serwisów streamingowych musi być w jednej piątej europejska. W przeciwnym razie usługodawcom grożą konsekwencje.

W ogłoszonym 25 maja br. projekcie nowelizacji unijnego prawa radiowo-telewizyjnego znalazł się zapis o obowiązku poświęcenia przez serwisy streamingowe w rodzaju Netflixa czy Amazona minimalnie jednej piątej ich zawartości na produkcje europejskie. Mogą to być zarówno filmy, jak i seriale czy programy rozrywkowe.

Czytaj: Sunde stworzył aplikację, która zniszczy przemysł muzyczny

Stowarzyszenie branży komputerowej i telekomunikacyjnej (CCIA), którego członkiem jest tak Netflix, jak i Amazon, negatywnie oceniło planowaną zmianę. W przygotowanym stanowisku przedstawiciele stowarzyszenia stwierdzili, że sterowanie rynkiem i narzucanie kwot w showbiznessie jest działaniem na szkodę całej branży filmowo-rozrywkowej.

Co ciekawe jednak, według badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską ani Netflix, ani Amazon nie będą mieli problemów w przypadku wejścia nowego prawa w życie. Udział produkcji europejskich w Netflixie wynosi 21%, a Amazon może poszczycić się ich 27% udziałem. Pod tym względem obydwaj usługodawcy mogą się więc czuć bezpieczni.

UE ma jednak kolejnego asa w rękawie. Jest całkiem prawdopodobne, że już niedługo poza stosowaniem kwot produkcji europejskich w swojej zawartości serwisy streamingowe mające swe siedziby poza granicami UE będą również musiały finansowo wspierać produkcję europejskich filmów. Przedstawiony projekt mówi albo o bezpośrednim wkładzie w produkcję filmową, lub też o wsparciu na rzecz narodowych instytutów sztuki filmowej.

Obecnie około 20% przychodów europejskich telewizji przeznaczanych jest na produkcję nowych filmów, seriali i programów rozrywkowych. W przypadku serwisów streamingowych jest to tylko 1%. Wychodzi więc na to, że obecnie nie przyczyniają się one do rozwoju europejskiej sztuki filmowej. Ciekawe, czy pod wpływem nowego prawa ten stan się zmieni?

Źródło: QZ, The Verge, The Guardian

Fot. Netlifx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *