Kobalt – wiodąca na świecie firma branży muzycznej reprezentująca ponad 6000 czołowych artystów i autorów piosenek na całym świecie – poinformowała, że dochód kompozytorów pracujących dla Spotify w Europie jest wyższy od tego, który jest przez nich osiągany w iTunes.

Zyski uzyskane z serwisu Spotify w pierwszym kwartale 2014 roku przewyższyły te uzyskane z iTunes o 13% – ­ twierdzi Willard Ahdritz założyciel i dyrektor Kobaltu. – Dla porównania, jeśli spojrzymy na dwa poprzednie kwartały widzimy, jak w trzecim kwartale 2013 dochody z iTunes są o 32% wyższe od uzyskanych ze Spotify, lecz różnica ta maleje do jedynie 8% w kwartale czwartym.

W ciągu dziewięciomiesięcznego okresu między trzecim kwartałem 2013, a końcem pierwszego 2014, łączne dochody kompozytorów iTunes i Spotify wzrosły o 5 procent.

Kobalt

Źródło: Kobalt

Jednak w skali globalnej, dochody Kobaltu ze streamingu potroiły się w ciągu ostatnich dwóch lat, osiągając w drugim kwartale 2014 r. pułap 10 proc. wszystkich dochodów Kobaltu uzyskanych z wydawnictw, czyli: subskrypcji, YouTube, internetowych stacji radiowych, występów artystów na żywo, publicznych odtworzeń (radio, telewizja) oraz płyt CD i DVD (dla porównania, pod koniec 2011 roku dochód ze streamingu wynosił jedynie 3 proc.).

Kobalt zmienia przyszłość muzyki. – Nasz model ściągania tantiem pozwala nam objąć streaming – mówi Willard Ahdritz – ­ Przejęcie rynku europejskiego przez Spotify jest ważnym kamieniem milowym w streamingu. To, co Kobalt oferuje artystom, autorom piosenek i wydawcom stało się istotniejsze niż kiedykolwiek – dodaje.

Organizacja skupia najważniejszych kompozytorów piosenek za całego świata – są autorami przynajmniej połowy piosenek w pierwszej dziesiątce listy Billboardu i kilku albumów w pierwszej dziesiątce najlepszej sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Reprezentują m.in.: Maroon 5, Lenny Kravitza, Dave`a Grohla, Max Martin, Boba Dylana Pitbulla, czy Simona & Garfunkela.

kobalt2

Źródło: Kobalt

Źródło: UKFinance

Fot. Patrick Burke/lic. CC BY SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *