Najpierw ograł ludzi w teleturnieju, teraz komponuje nastrojową muzykę. Czy superkomputer Watson po raz kolejny udowodni swoją wyższość nad ludźmi?

Watson to skonstruowany przez inżynierów IBM superkomputer stworzony do przetwarzania ludzkiej mowy. Międzynarodową sławę zyskał jednak dzięki temu, że 2011 roku wygrał z dwoma przeciwnikami – ludźmi w amerykańskiej edycji teleturnieju Va Banque.

Wynik Watsona, czyli 77 tysięcy dolarów, znacznie przewyższał jego dwóch oponentów – teleturniejowych mistrzów – Kena Jenningsa i Brada Ruttera. Ten pierwszy wypracował zaledwie 24 tysiące dolarów, drugi 21 600 dolarów. Przewaga po stronie komputera była więc miażdżąca.

Czytaj: Technologia inspiruje. Szalone teledyski, słuchawki z muzyką wprost do mózgu i inne wynalazki

Pobicie ludzi w rywalizacji o pierwsze miejsce w teleturnieju przyniosło maszynie, a dokładniej jej twórcom z IBM, sumę miliona dolarów, które korporacja zdecydowała się przekazać na cele dobroczynne. Jennings i Rutter dostali odpowiednio po 300 i 200 tysięcy dolarów za udział w grze.

Również i oni zdecydowali się przekazać część wygranej na cele charytatywne. Twórcy Watsona nie spoczywają jednak na laurach w kwestii uczenia swej maszyny nowych trików mających na celu dorównanie rasie ludzkiej. Teraz zadaniem Watsona jest komponowanie nastrojowej muzyki. Jak on to robi? – Słucha wybranego utworu, analizuje go oraz, ucząc się na tym przykładzie, czerpie inspirację do swojej kompozycji. Następnie nakłada na swój utwór “warstwę emocjonalną”; dopasowaną do nastroju, w którym ma być utrzymana piosenka – mówi twórca programu „Watson Beat” Janani Mukundan w wywiadzie dla CBS News.

Dzięki analizie utworów muzycznych Watson może łatwo odróżnić piosenki wesołe od smutnych. Te pierwsze są przeważnie utrzymane w tonacji durowej podczas gdy smutne w molowej. – Ta technologia jest rewolucyjna – entuzjastycznie wypowiada się o programie IBM Richard Daskas, muzyk uczący Watsona rozpoznawania schematów kompozycyjnych.

Jednak zawodowi autorzy piosenek są bardziej sceptyczni. Zdaniem członków zespołu Balmorhea –Roba Lowe`a i Michaela Mullera pisanie poruszających piosenek nie jest takie proste. Ich utwory powstają dzięki prawdziwym emocjom przeżywanym w realnym świecie. Tego nie podrobi żaden algorytm.

Oby.

Źródła: CBSNews, Electronic Beats

Fot. Clockready/CC. BY SA 3.0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *