474px-Laweczka_Czeslaw_Niemen_SwiebodzinPoznański Sąd Okręgowy oddalił prywatny akt oskarżenia Małgorzaty Niemen, która chciała ukarania kuzyna Czesława Niemena, oraz spółkę Oscar – wydawców płyty “Terra deflorata – koncert”, z koncertami Czesława Niemena zarejestrowanymi w latach osiemdziesiątych.

Proces był o tyle ciekawy, że dotyczył przeniesienia praw autorskich bez potwierdzenia na piśmie. Kuzyn Czesława Niemena miał  je otrzymać od słynnego artysty ustnie , bez żadnego innego potwierdzenia . Sąd doszedł do wniosku, że taka sytuacja mogła mieć miejsce. Po pierwsze kuzyn w latach .80 kuzyn Niemena blisko współpracował z ikoną polskiej muzyki, po drugie – nie obowiązywały wówczas przepisy nakazujące przeniesienie praw autorskich w formie pisemnej /pod rygorem nieważności tak, jak to ma miejsce w obecnie obowiązującej ustawie o pr. autorskich/, po trzecie – kuzyn otrzymał od Niemena oryginały nośników.

Na tej podstawie sąd wydedukował, że faktycznie kuzyn Niemena mógł mieć podstawy do tego, by sądzić, że może rozporządzać nagraniami, zwłaszcza, że przed śmiercią w 2004 roku Czesław Niemen miał w prywatnej rozmowie powiedzieć mu wprost, że może nimi rozporządzać, jak chce.

To jednak nie koniec całej sprawy. Oprócz powyższego postępowania na kuzyna Niemena i spółkę Oscar czeka jeszcze pozew cywilny, a w nim żądanie 400 tys. zł odszkodowania za bezprawne – zdaniem powodów -wydanie płyty.

Inna sprawa, że według zeznań świadków żona Czesława Niemena w ogóle nie była zainteresowania wydaniem tych nagrań, prawdopodobnie więc, gdyby nie wydawnictwo Oscar, przeleżałyby gdzieś w szafie przez następne kilkanaście/kilkadziesiąt lat.

Licencje i przeniesienia praw autorskich to obecnie chyba najbardziej problematyczna działka prawa autorskiego, która ma to do siebie, ze wyznacza przyszły poziom zarobków artystów. Stąd właściwe zapewnienie kształtu tych praw jest najważniejsze we współczesnej branży rozrywkowej.  Zwłaszcza, że wg obowiązującej ustawy ustnie można udzielić tylko i wyłącznie licencji niewyłącznej.

O licencjach i przeniesieniu praw majątkowych, a także zastrzeżeniach w umowach licencyjnych piszemy dużo w dziale Muzyka.

Żródło informacji: “Gazeta Wyborcza”

Fot. Mohylek/wikipedia lic. CC-NY-SA – Ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *