W ciągu trzech lat na rynku zagości ulubiony przez redakcję MiP nośnik, którym jest oczywiście winyk, lecz w zupełnie nowej odsłonie!

Projekt „Winyl HD” został zgłoszony już do biura patentowego UE przez austriacką firmę Rebeat Digital. Ideą przyświecającą projektowi jest uwspółcześnienie cieszących się rosnącą popularnością czarnych krążków. Przypomnijmy, że ich sprzedaż w zeszłym roku względem roku 2014 wzrosła o niemal 30%!

Czytaj: Tak wygląda pierwsza polska tłocznia winyli po 25 latach posuchy.

Czym będą różnić się winyle HD od klasycznych winyli? Przede wszystkim metodą ich wytwarzania. Obecnie do produkcji winyli wykorzystuje się duże ilości chemikaliów, a sam proces jest długi i wymagający sporych nakładów pracy. Metoda opracowana przez Rebeat Digital wykorzystuje technologię trójwymiarowego mapowania topograficznego połączoną z technologią inskrypcji laserowej, co sprawia, że zarówno koszt produkcji, jak również czas wymagany do powstania czarnego krążka zostaną zredukowane o połowę.

W konsekwencji otrzymamy produkt, który nie tylko będzie znacznie lepszej jakości, ale także będzie bardziej dostępny, a co za tym idzie – tańszy. Oczywiście wdrażanie tej technologii zajmie trochę czasu nim na stałe zagości ona na rynku muzycznym, lecz sądzimy, że w perspektywie kilku lat od pojawienia się pierwszych winyli HD, będziemy świadkami całkowitego wyparcia starej, czasochłonnej metody tworzenia longplayów.

Wielu pewnie stawia pytanie, czy do odtwarzania winyli HD wymagane będą gramofony, o których pisaliśmy niedawno? Otóż nie. W przeciwieństwie do kolejnych generacji płyt kompaktowych (CD­>DVD­>Blu­Ray) nie będzie wymagana wymiana sprzętu. Winyle HD będzie można odtwarzać na wszystkich współcześnie produkowanych gramofonach, lecz żeby móc w pełni docenić ich jakość będziemy potrzebować gramofonów nowej generacji.

Obecnie Rebeat Digital stara się o rejestrację patentu w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Fot. JacoTen/lic. CC BY SA 3.0

Źródło: DigitalMusicNews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *