Narodowe Centrum Kultury dla obecnej władzy było prawdziwym skarbem semantycznym. Nie trzeba było przecież dodawać do jego nazwy “Narodowe”, a po  małym zamieszaniu personalnym w obsadzie kierownictwa NCK-u, instytucja ta, zresztą niezwykle zasłużona dla promowania polskiej kultury, wpadła w nurt naprawy rzeczywistości zgodnie z wolą miłościwie panującej nam partii (z woli suwerena).

Wyzłośliwiamy się ile wlezie, ponieważ ankieta skierowana do artystów, która jeszcze do niedawna była dostępna na stronach NCK-u  przeprawiła nas o gęsią skórkę. Wirus “dobrej zmiany” atakuje wszystko i sprowadza owo wszystko na poziom absurdu, jakiego czasem Monty Python by się nie powstydził.

Oficjalnie ankieta, jak czytamy we wstępie, dotyczyła “polskich sytuacji artystów oraz określenia pożądanych przez nich dróg rozwoju polskiej polityki kulturalnej“.

1

Sama ankieta zaczynała się dość niewinnie, ale dość szybko, podczas jej wypełniania przepełniło nas wrażenie, że coś jest nie tak. Kolejne pytania bowiem były na tyle szczegółowe, że umożliwiały identyfikację odpowiadającego.

5

Na podstawie powyższego rzeczywiście trudno uznać, że cała ankieta jest anonimowa, a że NCK przyznaje tez granty na działalność kulturalną, kolejne pytanie, jakie od razu się nam nasunęło to: Czy aby nie chodzi o to, by przyznawać te granty tym, którzy są bliżej obecnej władzy? Zwłaszcza, że ciąg dalszy ankiety zakrawała po prostu na skandal.

Na przykład. Czy na przestrzeni dziejów Polska była ofiarą, czy sprawcą? Lub też: Oceń PRL. 🙂

what1

Ale to tylko początek “odważnych” pytań. Pada również pytanie o ocenę III RP.

what2

Po tychże jakże istotnych wątpliwościach dla polskiej kultury, padają jeszcze bardziej kuriozalne.

what3

“Czy należy popierać swój kraj nawet, gdy postępuje niewłaściwie?” (naprawdę?!)

what4

“Polska historia jest źródłem, do którego należy powrócić?” (czy tylko my mamy wrażenie, że właśnie wylądowaliśmy w PRL-u?).  Kolejne pytanie jest jeszcze bardziej kuriozalne i odnosiło się wprost do sympatii politycznych (to naprawdę są oryginalne screeny).

what5

Na koniec, jeszcze małe delikatne pytanie o stosunek do spraw duchowych :).

what7

Czy w tej ankiecie rzeczywiście chodziło o kulturę i artystów?

Autor: MiP

Fot. Flickr/saird

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *