W rok po głośnym zerwaniu współpracy ze Spotify (jako Atoms for Peace), Thom Yorke wydaje swój drugi solowy album, dostępny do ściągnięcia przez… Bittorrent.

Album Tomorrow’s Modern Boxes zawiera osiem utworów, wszystkie można ściągnąć za 6$ ze strony Bittorent Bundle. Jak tłumaczą muzyk i jego producent Nigel Godrich w oficjalnym wystąpieniu: To eksperyment mający na celu sprawdzenie, czy można skutecznie przekazać kontrolę nad handlem w Internecie twórcom, czyli pozwolić ludziom, którzy tworzą, czy to muzykę, wideo, czy inny zasób cyfrowy samym sprzedawać swoje dzieła pomijając samozwańczych strażników. Jeśli to zadziała, to każdy może zrobić dokładnie tak, jak my.

Czytaj: Sokół: To wciąż hip-hop czy je** skargi sądowe? O inspiracji na gruncie prawa autorskiego

Siedem lat wcześniej Yorke razem z kolegami z Radiohead dokonali przewrotu w branży muzycznej udostępniając album “In Rainbows” w Internecie na zasadzie: “Zapłać, ile uważasz”.

Następnie znany ze swojego butnego podejścia wobec rekinów biznesu Yorke poszedł krok dalej i zrezygnował ze współpracy z Spotify nie zgadzając się na niskie stawki, jakie serwis oferował twórcom. Obecnie jest najbardziej rozpoznawalnym przeciwnikiem monopolizacji rynku muzycznego na świecie.

Wielu zarzuca mu jednak, że jako artysta może rozpowszechniać swoją muzykę w wybrany przez siebie sposób ze względu na uznaną pozycję w świecie – mówiąc inaczej Thom Yorke zawsze może sprzedawać swoją muzykę, jak chce, ale każdy inny, początkujący artysta, nawet jeżeli jest świetny, ma dużo gorsze możliwości przebicia przez informacyjną sieczkę.

Póki co Thom Yorke z Radiohead z niezapomnianej, świetnej płyty “In Rainbow”.

Żródło: BBC. “Thom Yorke releases new album via BitTorrent”

Fot. anyonlinyr

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *