Jakiś czas temu pisaliśmy o najbardziej znanej piosence na świecie, czyli “Happy Birthday Song”, a później o najbardziej tajemniczej muzyce nie z tego świata zarejestrowanej podczas misji Apollo 10. Teraz zaś przeczytacie o najstarszym utworze świata.

We wczesnych latach 50­-tych ubiegłego wieku archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie starożytnego portu Ugarit – początki miasta sięgają ósmego tysiąclecia przed naszą erą ­ leżącego na wybrzeżu Morza Śródziemnego, odnaleźli gliniane tabliczki datowane na 1400 r.p.n.e.

Nie było w tym nic nadzwyczajnego – na terenie niegdyś wielkiej aglomeracji odnaleziono łącznie 20 000 glinianych tabliczek, ale w 1972 roku, po 15 latach badań, Prof. Anne Kilmer udało się je rozszyfrować kilka z nich.

Czytaj: Streaming wymyśli Frank Zappa. Jednak miał być końcem korporacji

Jak się okazało tabliczki stanowią zapis hymnu do żony boga księżyca, która nosiła imię Nikal. Znajdowały się tam również szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania hymnu przez pieśniarza przy akompaniamencie harfisty wraz z informacją, jakiej tonacji użyć. Jest to najstarszy znany ludzkości utwór muzyczny.

Łącznie w Ugarit znaleziono 29 tabliczek z zapisami utworów muzycznych, lecz niestety stan większości z nich nie pozwolił na analizę i rekonstrukcję utworów.

Prof. Kilmer udało się przetłumaczyć hymn na współczesny zapis muzyczny i na jego podstawie stworzyć wykonanie utworu w formacie midi:

Odkrycie to podkopało teorię, jakoby harmonia i skala diatoniczna były wynalezione przez Greków około dwóch tysięcy lat temu.

W 2008 roku angielski muzyk Michael Levy stworzył własną wersję, zagraną na harfie:

Syryjski pianista i kompozytor urodzony w Niemczech, lecz wychowany w Hims, Malek Jandali również wykonał ów utwór. Zarejestrowano go podczas koncertu w Damaszku, gdzie Jandali zagrał wraz z Syryjską Orkiestrą Symfoniczną:

Pełna smutku i żalu pieśń, jak się okazuje, stanowi lament kobiety niezdolnej mieć dzieci, która szuka pocieszenia u bogini księżyca, który ze względu na cykliczność pełni i nowiu od zarania dziejów kojarzony jest z płodnością.

Piękne.

Fot. www.acs.psu.edu

Autor: Michał Maciejewski/MiP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *