Papcio Chmiel triumfuje – sąd nakazał zwrot oryginalnych prac artysty związanych z XIV tomem przygód tytułowych Tytusa, Romka i A’Tomka.

Za kultowego polskiego rysownika, ściskali kciuki chyba wszyscy.  Już apel, który pojawił się na stronie tytusromekiatomek.pl (także na Facebooku) 20 października napawał optymizmem. Administratorzy strony wzywali w nim fanów Papcia Chmiela do wsparcia mistrza w czasie ostatniej rozprawy przed Sądem Rejonowym w Legionowie.

Czytaj: Sąd Apelacyjny: Chomika.pl można nazywać “portalem pirackim”.

Sprawa ma swoje początki w 1989 roku, kiedy rzekomo w związku z chaosem na polskiej arenie politycznej, z Młodzieżowej Agencji Wydawniczej zaginęły oryginalne plansze z XIV tomem przygód tytułowych Tytusa, Romka i A’Tomka. Grafiki wypłynęły na światło dzienne dopiero w 2014 r., kiedy Paweł K. i Mariusz N. próbowali bezskutecznie sprzedać cały komplet za 300 tys. zł, później pojedyncze plansze zaczęły pojawiać się na aukcjach.

Papcio Chmiel zareagował natychmiast, ale „właściciele” nie zgodzili się na dobrowolny zwrot prac, w związku z tym artysta, z pomocą prawników zapewnionych przez wydawnictwo Prószyński Media, zwrócił się do sądu o zwrot przywłaszczonych plansz.

Mężczyźni argumentowali, że prace należą im się „przez zasiedzenie”. Wreszcie, jak donosi oficjalna strona Henryka Jerzego Chmielewskiego:

„(…)pod okiem telewizyjnych kamer i radiowych mikrofonów Wysoki Sąd obradujący w Legionowie, postanowił nie przychylić się do wniosku „aktualnych posiadaczy” oryginałów XIV księgi „Tytusa, Romka i A’Tomka” o zasiedzenie tychże plansz, a tym samym uznał rację Papcia Chmiela!”.

O ile pełnomocnicy Pawła K. i Mariusza N. nie złożą apelacji, można to uznać triumf sprawiedliwości dla autora kultowego komiksu.

Grafika: Papcio Chmiel, Okładka “XIV księgi”.

Autor: Maciej Rodkiewicz/MiP

2 Responses to Papcio Chmiel odzyskał swoje grafiki! Po dwóch latach sądowego boju

  1. Fasola says:

    Możemy prosić sygnaturę sprawy? 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *