31 lat po przejęciu przez Michaela Jacksona wytwórni ATV Music od koncernu Sony, co było równoznaczne z nabyciem przez króla popu należących do wytwórni praw do piosenek duetu Lennon-McCartney, po raz pierwszy nadarza się okazja odzyskania przez McCartneya praw do swoich utworów.

Gdybyście jeszcze nie wiedzieli to niestety, ale McCartney nie ma praw do większości swoich piosenek z czasów, w których pisał je razem z Lennonem (albo odwrotnie).

Gdy w 1985 roku Michael Jackson odkupił do Sony udziały w wytwórni ATV, w branży muzycznej zawrzało. ATV była właścicielem praw do piosenek duetu Lennon-McCartney, a co za tym idzie, generowała dla swojego nowego nabywcy całkiem pokaźny zysk z tantiem. Jak dobra to była inwestycja pokazują liczby.

Czytaj: Rewolucja. The Beatles jednak w streamingu.

Wystarczy powiedzieć, że 31 lat temu król popu kupił wytwórnię za 47,5 miliona dolarów a rok temu reprezentująca go Michael Jackson’s Estate sprzedała ATV za 750 milionów dolarów. Skala jest więc porażająca.

Od drugiej połowy lat 80. Jackson robił na Beatlesach pieniądze, a McCartney szalał ze wściekłości. Zdaniem ex-Beatlesa nie chodziło jednak aż tak bardzo o zyski, a przede wszystkim o zasady i zawiedzione zaufanie. McCartney poczuł się zdradzony i oszukany przez Jacksona, którego darzył ponoć szczerą przyjaźnią. Ciekawe, że Jacksona to poszukiwania biznesu w obracaniu prawami autorskimi zainspirował sam McCartney, choć nigdy nie spodziewał się, że król popu włączy do tego dzieła słynnego muzyka.

Teraz jednak dzieła McCartneya mają okazję powrócić do słynnego Beatlesa. Na mocy amerykańskiego prawa o własności intelektualnej z 1976 roku, w przypadku piosenek, które powstały przed rokiem 1978, autorzy utworów mają możliwość przejęcia tej części praw do swoich utworów, która pierwotnie należała do ich wydawców, a wszystko to po upływie 56 lat od publikacji. W przypadku twórczości Lennona-McCartneya, termin ten upłynie w 2018 roku.

Jak podał Billboard, Paul McCartney złożył już wniosek o przejęcie praw do 32 piosenek Beatlesów. Podobno złożył także kolejny, w którym wystąpił o przejęcie praw do swoich utworów znajdujących się na płytach Beatlesów, które wyszły w latach 1962-1964. W tej ostatniej puli znajdują jednak również utwory opublikowane później, m.in.: „Come Together”, „She Came In Through The Bathroom Window” oraz siedem piosenek z płyty Abbey Road. Tym bardziej wynik postępowania może okazać się interesujący.

Fot. Nationaal Archief, Den Haag/lic. CC BY – SA 3.0 NL

Źródła: NME/MiP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *