W ciągu ostatniego roku mieliśmy kilka odsłon konfliktu na linii zespół Piersi – Paweł Kukiz, który przez lata był pierwszoplanową postacią tego składu. Spór ostatecznie zakończył się zastrzeżeniem nazwy przez basistę zespołu i Kukiz nie ma już możliwości dalszego grania pod tym szyldem.

Basista zespołu postanowił aktywnie zapobiegać występom Pawła Kukiza pod szyldem Piersi i zablokował ich koncert w warszawskim klubie “Progresja”. Kukiz napisał o tym na FB:

Wszystkich, którzy zamierzali uczestniczyć w koncercie moim i Zespołu w klubie “Progresja” w Warszawie 24.10 bardzo przepraszam ale…. koncerta nie budiet’… Był reklamowany jako koncert “Kukiz i Piersi”. Niestety, basista nowych, “bałkańskich” Piersi – Z. Moździerski – zastrzegł nazwę Piersi w Urzędzie Patentowym i w związku z tym nie mogę jej używać w żadnej konfiguracji. Zastrzegł rok temu – bez porozumienia ani ze mną, ani z Jeziorem (współzałożycielami Piersi), Amorkiem (gitarzystą, który gra ze mną do dzisiaj a w Piersiach od pierwszej płyty), Alladynem (mój obecny klawiszowiec – w Piersiach od 14 lat) …. Z tego, co mi wiadomo zastrzegł ja tylko na siebie więc pamiętajcie – Piersi to basista Moździerski

Czytaj: Percival kontra Donatan. Dlaczego folkowcy twierdzą, że zostali okradzeni

Płytę również zmuszeni jesteśmy wydać pod nazwą “Kukiz” bo pomimo naszych próśb o zezwolenie na użycie nazwy “Kukiz i Piersi” tak Moździerski jak i jego nowi koledzy kategorycznie odmówili…. Trzeba było błyskawicznie zmieniać grafikę itd. … Ponieważ na dodatek dostaliśmy pismo od Polskiego Radia( w załączeniu) – wydawcy “bałkańskich” Piersi – straszące nas ewentualnymi pozwami zmuszeni jesteśmy przenieść koncert promujący nową (wkrótce na rynku) płytę na inny termin i wystąpić pod inną nazwą.
Przepraszam. Paweł Kukiz”.

piersigate2

Pismo Agencji Muzycznej Polskiego Radia do Sony Entertainment wzywające do zaprzestania naruszeń zastrzeżone znaku towarowego “Piersi”. Źródłó: FB Paweł Kukiz

Jak wiadomo na ostatnim przykładzie Manaamu, o nazwę zespołu trzeba dbać, a sprawy związane z jego nazwą najlepiej dogadywać, jak najwcześniej, o czym pisaliśmy kilkukrotnie.

Podstawowa problematyka dotycząca nazwy zespołu została opisana przez nas w tekście “Nazwa zespołu. Dmuchajcie na zimne”.

Dodajmy jeszcze, że zespół Piersi powstał w 1984 roku w Jarocinie. W pierwszym składzie grał Paweł Kukiz (śpiew), Rafał “Jezioro” Jezierski (gitara), Zbigniew “Dziadek” Moździerski (gitara basowa) i Andrzej “Oli” Olszewski (perkusja). W latach 1997-2004 swoje wydawnictwa zespół tytułował “Kukiz i Piersi”. Paweł Kukiz opuścił zespół w 2013 roku. Przez lata, w składzie z Kukizem, Piersi były postrzegane jako jeden z ważniejszych zespołów w polskim rocku.

Fot. WnetMedia (lic. CC BY- SA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *