93 tysiące dolarów – za tyle sprzedano kontrakt Elvisa Presleya z 1955 roku z menadżerem pułkownikiem Tomem Parkerem, podpisany w studio Sun Sun Records w Memphis. Człowiekiem, który odpowiadał za całą karierę “Króla”, korzystając z niej jednocześnie przez całe swoje życie.

W 1954 roku Presley nagrał 24 piosenki dla wytwórni Sun Records w Memphis. Największe uznanie zdobył kawałkiem Arthura Crudupa pt. „That’s All Right” i dość krótkim czasie zyskał sporą popularność koncertując w Tenessee. Jednak prawdziwa sława nadeszła wraz z pojawieniem się Parkera, który miał doświadczenie w prowadzeniu artystów – wypromował m.in. Eddy Arnolda, gwiazdę country. W czasie, gdy młody Presley dawał koncerty, jego promotor Bob Neal zainteresował nim pułkownika.

Na aukcji sprzedano pierwszy kontrakt Elvisa Presleya

Tom Parker szybko dostrzegł olbrzymie możliwości w Presleyu. W październiku 1955 roku podpisał z nim umowę zawierającą również wydanie Elvisa w RCA Records. Pułkownik miał z niej zagwarantowane 25 procent z dochodu brutto. Umowę sygnowali rodzice piosenkarza – Gladys Love Presley i Vernon Presleya, jako że według prawa Elvis był jeszcze nieletni.

Pierwszy kontrakt Elvisa Presleya

Presley stał w drzwiach wielkiej kariery. RCA Records za wykupiło Presleya z Sun Records za 40 tys. dolarów – szokująca, jak na owe czasy kwotę. W listopadzie 1955 podczas Country Disc Jockey został uznany najbardziej obiecującym artystą męskim,a w styczniu 1956 roku już dla nowej wytórni nagrał swój pierwszy wielki hit “Heartbreak Hotel”.

Parkerowi wypominano oczywiście wysoki procent gwarantowany umową (menadżerowie otrzymywali wówczas zwyczajowo 10 procent), zresztą zarzuty o wykorzystywanie legendy Króla bez względu na obniżającą się formę muzyczną artysty, czy zaangażowanie się w walkę o majątek po zmarłym piosenkarzu, towarzyszyły mu przez resztę życia.

Dokument został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku.

Fot. Glenn A. Baker / Redferns / Retna Ltd. (źródło: Performing Songwriter). Pułkownik Parker i Elvis Presley podpisują kontrakt z RCA w 1955 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *