Dwóch sprytnych Włochów podało się za autorów 220 kompozycji, choć nie mieli z nimi nic wspólnego, a tamtejszy odpowiednik ZAiKS, czyli SIAE zarejestrował je zgodnie ze złożonym przez nich wnioskami. W ten sposób tantiemy z największych światowych hitów, czyli “Sex Bomb” Toma Jonesa, “My Love” Paula McCartneya, czy “People are strange” The Doors wędrowały do bliżej nieznanych nikomu spryciarzy.

Nikt do końca nie wie, jak powyższa sytuacja w ogóle mogła się wydarzyć, choć mówi się o olbrzymim bałaganie w dokumentach SIAE. Stowarzyszenie poszukuje winnych we własnych szeregach, a tymczasem przez szereg lat wynagrodzenie za odtwarzanie i wykonywanie 220 różnych utworów trafiało na konta dwóch przedsiębiorczych mężczyzn, kompletnie niezgodnie z zasadami prawa autorskiego.

Prawdę mówiąc, aż trudno w to uwierzyć, że taki kawałek mógłby być autorstwa kogoś innego niż Jima Morrisona (który napisał do niej tekst) i Kriegera (który napisał muzykę do tego tekstu), ale według dokumentów SIAE dokładnie tak było.

Sytuacja wyszła na jaw dzięki fanom twórczości polskiego kompozytora Bronisława Kapera (1902 – 1983), który wyemigrował do USA jeszcze w latach `30 ubiegłego wieku i w Hollywood zrobił gigantyczną karierę pisząc muzykę do ponad 150 filmów, ale napisał też kilka znakomitych tematów, przyczynił się również do zauważenia polskiego kina w USA w latach `60.

Pamiętacie młodego Mela Gibsona i Anthonego Hopkinsa w “Buncie na Bounty”? Tak, tak. Muzykę napisał właśnie Kaper (był za to nominowany do Oscara). Podobnie jak do znanego standardu jazzowego “On Green Dolphin Street” granego m.in. przez Milesa Davisa.

Jeden z utwór Kapera nadano w radio, przedstawiając tę kompozycję, jako utwór autorstwa dwóch opisywanych wyżej “przedsiębiorców”. To zwróciło uwagę fanów twórczości polskiego kompozytora i tak powolutku, cały przekręt ujrzał światło dzienne. teraz zajmuje się nim prokuratura. Źródła milczą na temat tego, jak z całej tej sprawy zamierza wybrnąć SIAE.

Fot. Elektra Records-Joel Brodsky

Źródło: “Wielki muzyczny przekręt we Włoszech. Wykryli go fani polskiego kompozytora”, IAR, bk, www.polskieradio.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *