W liście otwartym muzycy legendarnej trip – hopowej kapeli napisali: “Wierzymy, że wolność, jedna z najbardziej podstawowych wartości człowieka oparta jest na prawie do wolnego życia u myślenia, a także do zadawania pytań – nawet tych najbardziej niewygodnych”. List otwarty związany jest z zapowiadanymi protestami religijnymi przeciwko wystawieniu “Golgota Picnic” podczas “Malta Festiwal”. Jednak przedstawienie odwołano.

“Z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla naszych widzów, aktorów, postronnych osób a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania zmuszeni jesteśmy do odwołania przedstawienia „Golgota Picnic” w dniach 27 i 28 czerwca. Niebezpieczny spektakl nienawiści do odmiennej wizji świata, jaki zaplanowali na te dni w Poznaniu protestujący nie będzie naszym udziałem” – oświadczenie tej treści podpisane przez Michała Merczyńskiego, dyrektora “Malta Festival Poznań” pojawiło się dzisiaj na stronie internetowej festiwalu.

“Chcemy zdecydowanie podkreślić, że wyłącznym powodem odwołania spektaklu jest realne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Działamy w poczuciu odpowiedzialności za naszych widzów, gości i artystów a także mieszkańców Poznania. Po raz kolejny podkreślamy też, że spektakl nie ma wymowy antychrześcijańskiej. To właśnie zarzucają mu głuche na jakiekolwiek racjonalne argumenty radykalne środowiska katolickie. Jesteśmy atakowani jako festiwal, atakowany jest reżyser – Rodrigo García, atakowani są pracownicy festiwalu oraz CK Zamek, którzy otrzymują listy i telefony z pogróżkami. Zwłaszcza te ostatnie, anonimowe, często wulgarne treści zasługują na szczególną krytykę i nie ma dla nich usprawiedliwienia. Zajadłemu szykanowaniu festiwalu towarzyszy jednak coś, czego zignorować nie możemy – groźby możliwego ataku na widzów, aktorów, naszych gości i mieszkańców Poznania, jaki mogą sprowadzić organizowane bez żadnej refleksji nad bezpieczeństwem protesty” – czytamy w “Oświadczenie w sprawie odwołania spektaklu „Golgota Picnic”.

Petycja List do Prezydenta RP w sprawie odwołania “Golgota Picnic”.

Kilka dni Ryszard Grobelny, prezydent Poznania opublikował oficjalne pismo związane z jego obawami dotyczącymi przedstawienia.

“Od wielu dni docierają do mnie dziesiątki informacji obrazujących skalę protestu przeciwko wystawieniu w Poznaniu spektaklu Rodrigo Garcii ,,Golgota Picnic”.

Informacje Policji i podległych mi służb jednoznacznie wskazują, że nagromadzenie w czasie prezentacji spektaklu “Golgota Picnic” ogromnych emocji i ogromnej liczby osób może doprowadzić do zachowań trudnych do kontrolowania. W dniach 27 i 28 czerwca ma odbyć się w Poznaniu wiele planowanych i spontanicznych wydarzeń, których połączenie wskazuje na potencjalne i bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców i mienia Miasta.

Data i miejsce spektaklu nabierają szczególnego znaczenia w kontekście wcześniej zaplanowanych na ten dzień wydarzeń: od lat, tego dnia, właśnie w tym miejscu, odbywa się procesja ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa; świętujemy wówczas rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 roku; a w tym roku dodatkowo w Poznaniu swoje spotkania mają także kibice.

I choć organizator zapewnia, że zbieżność dat jest całkowicie przypadkowa, to jednocześnie jest ona wielce niefortunna.”

W związku z powyższym prezydent pisze również o świadomej prowokacji organizatorów, oraz sugeruje odwołanie przedstawienia.

“Jako Prezydent Miasta nie posiadam narzędzi prawnych, które administracyjnie zobowiązywałyby jakiegokolwiek organizatora wydarzenia artystycznego, czy protestu, do jego odwołania. I choć jestem  głęboko przekonany, że prawo artysty do swobodnej wypowiedzi i wolność zgromadzeń są wielkimi osiągnięciami polskiej demokracji, to jest – w mojej ocenie – wartość, która stoi ponad nimi. Jest nią  życie i bezpieczeństwo mieszkańców  oraz ich mienia”.

Prezydent “uspokaja”, że przedstawienie nie jest w żaden sposób finansowane z pieniędzy poznańskiego magistratu. Zapowiada także, że przedstawienia nie będzie oglądał, ponieważ jest ono sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami.

Wzywam wszystkich, by podjęli wszelkie możliwe działania, by Poznań pozostał miastem bezpiecznym, przyjaznym sztuce i artystom, w których poszanowanie godności człowieka jest istotną wartością. To przecież wartości typowo poznańskie.

Przyznając, że forma spektaklu “Golgota Picnic” może budzić sprzeciwy i protesty, informuję, że osobiście nie wezmę udziału w jego prezentacji, także ze względu na wątpliwości co do zgodności prezentowanych w nim treści z wyznawanymi przeze mnie wartościami.

Co ciekawe “Golgota Picnic”, który ma zostać wystawiony 27 i 28 czerwca w CK “Zamek” jeszcze ani razu nie był pokazywany w Polsce. Doczekał się fantastycznych recenzji, przydomka “kontrowersyjnego”, oraz protestów ultrakatolików we Francji. “Golgota Picnic” dzieło Rodriga Garcii to monumentalne przedstawienie o współczesnych problemach świata, a szczególnie wszechogarniającego konsumpcjonizmu, hipokryzji, oraz przemocy.

Prezydenta wsparł abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu Polski, metropolita poznański:

“Spektakl odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością – twierdzi hierarcha. – Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego”.

W obronie przedstawienia wystosowano list otwarty podpisany przez ponad 300 znanych artystów, aktorów, pisarzy, ludzi kultury.

25 lat po odzyskaniu niepodległości pokaz spektaklu w przestrzeni zamkniętej na nowo budzi w Polsce pragnienie cenzury prewencyjnej i nawoływania do krucjaty przeciwko artystom”.

Portishead wspiera "Golgota Picnic"

Swój list otwarty wystosowała również legenda trip – hopu, grupa Portishead, która występowała na festiwalu na Malcie w 2011 roku.List Portishead w obronie "Golgota Picnic"

W powyższej wymianie listowej głos zabrał również Michał Merczyński, dyrektor “Malty”:

“Głównym tematem przedstawienia nie jest religia chrześcijańska ani męka Jezusa Chrystusa, nie jest nim też obrażanie uczuć religijnych. Informacje o bluźnierczym charakterze tej sztuki są rozpowszechniane przez osoby, które nie widziały spektaklu lub też widziały tylko jego fragmenty, o czym publicznie informują”.

Fot. materiały prasowe Malta Festiwal (fot. David Ruano)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *