Aż 235 milionów linków miało usunąć w 2014 roku Google na żądanie podmiotów, właścicieli praw autorskich. Rokroczne liczba usunięć pirackich linków rośnie. Jednak  piratom wcale ciężej nie jest.

W 2012 roku Google otrzymało jedynie 50 mln zgłoszeń, rok wcześniej było ich jeszcze mniej, bo jedynie 10 milionów. Liczba linków rośnie, ponieważ walka o prawa autorskie jest coraz ostrzejsza. Jednak w przypadku pirackich linków wcale nie jest powiedziane, że użytkownik Googla nie ma do nich dojścia.

Google teoretycznie usuwa linki reagując na wezwania na podstawie Digital Millenium Copyright Act z 1998 roku, która w USA zabrania produkowania, a także rozpowszechniania technologii, które umożliwiają naruszanie zabezpieczeń kopiowania. Niezwykle kontrowersyjna ustawa, którą określa się jako początek cenzury i wprowadzenia ograniczenia wolności słowa, a której odpowiednik w Kanadzie /Bill C-61/ upadł z hukiem, rzeczywiście pojawia się jako podstawa usunięcia linku.

Jednocześnie jednak Google daje możliwość przeczytania zażalenia podmiotu pr. aut. co oznacza oczywiście dostęp do wszystkich kontrowersyjnych linków. Zatem, czy rzeczywiście Google usuwa pirackie linki? Patrząc na to z innej płaszczyzny, można nawet dojść do wniosku, że chyba nawet ułatwia do nich dostęp /ze względu na ich zbiorcze zgromadzenie w jednym dokumencie/.

Pomijając jednak działalność Google, po raz kolejny można dojść do wniosku, że  obecna walka z piractwem przypomina równie idiotyczną walkę z miękkimi narkotykami.

W listopadzie 2013 roku Brad Buckles, wiceprezes ds. piractwa RIAA powiedział: – Każdy dzień przynosi kolejne linki i końca nie widać. Nasza walka jest jak używanie wiadra do wylania oceanu nielegalnych źródeł.

Czy ktokolwiek przelał kiedyś ocean przy pomocy wiadra?

Źródła: “Gazeta Wyborcza”, conowego.pl

One Response to Rekordowy rok w usuwaniu pirackich linków w Google

  1. […] obiegu treści w sieci i walki z nieformalnym obiegiem. Dużą karierę zrobiła informacja o rekordowej ilości wyników wyszukiwania usuniętych z Google. W 2013 roku było to 235 milionów wyników wyszukiwania. Robi wrażenie w porównaniu do 50 […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *