Na YouTube od dwóch miesięcy wiszą nigdzie wcześniej niepublikowane materiały z brytyjskich kronik filmowych. Wśród nich zatrzęsienie filmów dotyczących Polski – wojna polsko – rosyjska 1920, Piłsudski z rządem w 1926 r., generał Sikorski wizytujący oddziały (chyba każdego rodzaju), powodzie 1947, UNRA, procesy “Caritasu”, powojenny Toruń, Gdańsk lat `70. Wszystko całkowicie świeże, nowe, z licznikiem po kilkadziesiąt wyświetleń. Niesamowita kopalnia wiedzy o Polsce i Polakach.

“British Pathe” to taka Polska Kronika Filmowa, tylko, że ich autorzy byli nieco bliżej światowych wydarzeń niż PKF (nie ujmując nic urokowi naszych dokumentalistów).

Logo British PatheOryginalna nazwa agencji to – “Pathe News”. Agencja produkowała dokumenty dotyczące codziennego życia w latach 1910 – 1970. Jej założyciel – Charles Pathe jest jednym z pionierów dokumentu filmowego, jednym z przykładów błyskotliwej kariery czasów przedwojennych. Był przecież synem rzeźnika, a gdy umierał w 1957 r. – był właścicielem najbardziej znanej agencji informacyjnej produkującej kroniki wyświetlane w kinach w Wielkiej Brytanii.

Spuścizna po “Pathe News” jest bezcenna. W połowie kwietnia 2014 roku spadkobiercy, czyli “British Pathe” zdecydowali się na uwolnienie archiwów. 85 tysięcy filmów trafiło na kanał You Tube i każdy może w nich szukać dowoli.

Wczorajszego wieczora, oprócz tradycyjnego już przeszukiwania kanału na potrzeby Muzykaiprawo.pl, bo ciągle znajduję tam istne perełki w stylu np. autentycznej relacji ze słynnego pirackiego radia “Caroline” stacjonującego w pobliżu W. Brytanii w latach `60 (kto pamięta film “Radio na fali” z 2009 r.?), wpisałem w wyszukiwarkę na kanale “BP” – słowo “Poland”. I oniemiałem.

Przy okazji uwolnienia archiwów “BP” do netu wpadły autentyczne perełki, być może wcześniej nie widziane w Polsce, noszące oznaczenia “materiał nieużywany”. Jak np. widoczki z Łeby z 1947 r., nieznana historia polskich dzieci, uchodźców w RPA z 1939 r., pierwsza (?) polska kreskówka “Polka” (rok 1948), mecz Polska – Irlandia (1938 r.)., wizyta Sikorskiego w Moskwie (1941 r.), ofensywa wojsk polskich w wojnie polsko – rosyjskiej (1920 r.), wizyta polskich architektów w Londynie 1948 r., mnóstwo materiałów polskich żołnierzy na Wyspach z okresu wojny (w tym bardzo dużo nagrań z generałem Sikorskim), konferencja Mikołajczyka po ucieczce z Polski, czy prezydent Bierut czule głaszcze sarenki.

Przeszukiwanie kanału “British Pathe” trwa. Poniżej playlisty uzupełniane na bieżąco.

“British Pathe. Polska” – całość materiałów.

“British Pathe. Polska 1939 – 1945″”

“British Pathe. Polska 1945 – 1970”. Materiały powojenne

“British Pathe. Polska – materiały przedwojenne”

“British Pathe. Miasta” – powojenne materiały z różnych miast. Głównie, Warszawa, Szczecin, Wrocław

“British Pathe. 1970” – widoki z miast po 1970 roku. Głównie Gdańsk

Fot. British Pathe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *