Spotify wypłaci amerykańskiemu zespołowi Vulfpeck prawie 20 tysięcy dolarów za odsłuchy jego albumu “Sleepify”, złożonego z dziesięciu piosenek zwierających… ciszę.

W marcu 2014 roku Vulfpeck, zespół grający funka, wypuścił płytę “Sleepify”. Każda z piosenek na albumie była ciszą i trwała więcej niż 30 sec. Jak się bowiem okazuje, by Spotify naliczało pieniędzy za odtwarzanie muzyki, użytkownik musi słuchać pojedynczego numeru przynajmniej 30 sec. Stąd każdy z kawałków Vulfpecka ma 31, 32 sec., itd., a Jack Stratton, perkusista i klawiszowiec zespołu poprosił swoich fanów, by słuchali całej płyty… w nocy, podczas snu.

"Sleepify"Vulfpeck liczył tak – Spotify płaci za jedno odtworzenie od 0,0056 do 0,008 dolara (według wówczas posiadanych informacji). By zarobić maksymalnie 80 centów, jedną piosenkę trzeba odtworzyć 100 razy. 10 utworów na płycie “Sleepify” to około 5 minut przesłuchania. Zatem, jeżeli użytkownik Spotify pozostawi go w “pętli” przez całą noc – ponad osiem godzin snu oznaczać będzie nawet 1000 pełnych przesłuchań, co może dać od 5,6 do 8 dolarów za noc, co w  przypadku 100 osób robiących dokładnie to samo – oznacza sumę od 560 do 800 dolarów, za jedną noc – co wygląda już całkiem nieźle.

Czytaj: Czy cisza jest utworem. Przypadek pewnego kompozytora.

W wywiadzie dla “Rolling Stone”, Stratton tłumaczył pokornie, że jego zespół nie robi nic innego, jak tylko dostosowuje długość swojej muzyki do nośnika oferowanego przez serwis Spotify. “To właśnie nośnik – od pierwszych płyt winylowych określał długość piosenek.” – uznał.

Jednak w kwietniu eksperyment się zakończył. Spotify wycofało album z serwisu. Vulfpeck zamieścił zatem kolejny, “Official Statement” z piosenkami, zawierający komentarze z muzyką w tle. Obecnie na Spotify można znaleźć tylko ich “normalne” albumy.

Serwis wypłaci jednak zespołowi pieniądze za okres, w którym było odtwarzane “Sleepify” (marzec – kwiecień 2014 roku). Łącznie odsłuchano 5 531 045 z płyty, co dało zespołowi nieco ponad 19,6 tys. dolarów.

Przy okazji możecie zobaczyć, ile serwis płaci za odsłuchanie jednej piosenki. W przeliczeniu na złotówki, to kwota od 0,0030 do 0,0038 dolara, czyli od 0,0091 zł do 0,01 zł . Dużo, czy mało?

Vulfpeck - streming

Podsumowanie odsłuchów płyty “Sleepify”. Źr. Digital Music News

Fot. Vulfpeck/Digital Music News

Źródło: Digital Music News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *