Słynny mural Banksy`ego przedstawiający szpiegów gromadzących się wokół telefonicznej budki zostanie wycięty razem z murem i wystawiony na sprzedaż. Miasto walczy o to, by “Spy Booth” pozostał w Cheltenham. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy, ale do celu brakuje sporo.

Słynna grafika tajemniczego artysty, rozpalającego wyobraźnię każdego miłośnika sztuki na świecie pojawiło się w Cheltenham – mieście w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Gloucestershire, nad rzeką Chelt, w kwietniu 2014 r. – na budynku przy Hewlett Road. Otrzymała nazwę “Spy Booth”. Zresztą niespełna pięć kilometrów od graffiti znajduje się centrala brytyjskiej Centrali Łączności Rządowej (Government Communications Headquarters), która mieści się właśnie Cheltenham.

Kilkanaście dni temu przy murze pojawiły się rusztowania. Firma “Q Scaffolding” informowała najpierw o konieczności konserwacji skrawka budynku. Później jednak wyszło na jaw, że tę część budynku, na której znajduje się dzieło Banksy`ego, kupił kolekcjoner street artu – “Sky Grimes”, do którego należy Q Scaffolding” i jest zdecydowany tę część muru… zabrać ze sobą. Nie wiadomo do końca, co się z nią stanie. Według pierwotnych planów miała być wystawiona na aukcji i sprzedana za minimum milion funtów (5,2 mln złotych). Firma zapewnia, że nie robi nic nielegalne, a jej celem jest tylko ochrona “street artu” od wandalizmu i ochrona dziedzictwa kulturowego dla kolejnych pokoleń.

Mural Banksego tuż przed wycięciem

Tak wygląda obecnie “Spy Booth”

Mieszkańcy Cheltenham nie bardzo wierzą w te zapewnienia. Pierwotnie planowano, by graffiti zostało wystawione na aukcji już 4 lipca, ale miejscowa Rada Miasta postanowiła wstrzymać prace, korzystając z prawnego kruczka – wydawano po prostu nakaz wstrzymania robót budowlanych na 28 dni.

Władze Cheltenham podkreślając, że utrata przez miasto tego graffiti byłaby niepowetowaną stratą. Z kolei lokalni biznesmeni rozpoczęli akcję zbierania pieniędzy na rzecz pozostawienia muralu. Zebrano już 115 tys. funtów. By graffiti Banksy`ego pozostało, potrzeba dodatkowych 650 tys. funtów.

To nie pierwszy przypadek sprzedaży dzieła słynnego streetowca.

“No ball games” (2009 r.) sprzedano za 500 tys. funtów.

Jak sprzedawane są dzieła Banksy`ego

“Girl With Balloon” (2004 r.) sprzedano za 450 tys. funtów.

Jak sprzedawane są dzieła Banksy`ego

“Oldskool” (2006) został sprzedany za 350 tys. funtów

Jak sprzedawane są dzieła Banks`ego

Fot. Twitter

Źródła: BBC, standard.co.uk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *