Ława Przysięgłych w Los Angeles uznała, że byli członkowie Led Zeppelin nie dopuścili się plagiatu jednego z najważniejszych utworów rocka “Stairway to Heaven”.

Niezbadane są ścieżki sprawiedliwości. W ubiegłorocznym wyroku w sprawie “Blurred Lines”, w którym dość niespodziewanie hit Robina Thicke i Pharrela Williamsa powstały we współpracy z raperem T.I., został uznany za plagiat kawałka Marvina Gaye  “Gotta Give It Up”. W tym roku ława przysięgłych uznała, że nie widzi podobieństw pomiędzy “Stairway to Heaven”, a utworem “Taurus” autorstwa zespołu Spirit.

Spirit to amerykański zespół grający psychodelicznego rocka, założony w 1967 roku, którzy wydali w zasadzie jeden znany numer “”I Got A Line On You”, choć łącznie wydali aż 15 płyt i nie można im odmówić osiągnięcia sporej popularności. Byli zapraszani m. in. na Woodstock, by grać przed Jimim Hendrixem, ale odmówili chcąc koncentrować się na promocji swojej ówczesnej, trzeciej płyty.

Czytaj: Jak Zeppelini wyrolowali swoich fanów sprzedając im koncert nagrany w innym miejscu.

Członkowie Spirit spotkali się też osobiście z Led Zeppelin. Grali wspólną trasę w 1968 roku. Spirit był zdecydowanie bardziej znaną kapelą, a Zeppelini występowali przed nimi. Podobno byli pod wielkim wpływem tego co robili muzycy ze “Spirit”. W każdym razie – utwór “Taurus”, bo ten będzie przedmiotem postępowania sądowego, znalazł się na pierwszym albumie amerykańskiej grupy o tym samym tytule, co nazwa bandu, czyli został opublikowany wcześniej niż “Stairway to Heaven”.

“Taurus” został napisany przez Randego Californię ze Spirit – w 1968 r. Gdy w 1996 roku wydano reedycję ich pierwszego albumu Randy napisał w publikacji dołączonej do niego, że jest dla niego oczywiste, że Led Zeppelin zapożyczyli fragment jego kompozycji. Tuż przed śmiercią (1997 r.) o członkach Zeppelinów wypowiadał się dużo ostrzej.

“Powiedziałbym, że to zdzierstwo. Oni zarobili miliony dolarów na tym numerze i nigdy nie powiedzieli “Dziękujemy”, nie zapytali “Może zapłacimy wam za to jakieś pieniądze?”. To sprawiło mi  ból. Może kiedyś ich sumienie spowoduje, że coś z tym zrobią.”

Mieli rację? Posłuchajmy.

Zeppelini nigdy jednak nie odwołali się do swojego sumienia. “Stairway to Heaven” powstawało kilkanaście miesięcy (między grudniem 1970, a marcem 1971). Jimi Page wspomina, że piosenka zaczęła się od kilku partii gitarowych, które chciał ze sobą połączyć, a Plant dopisał do niego słowa później. Z kolei basista zespołu John Paul Jones wspominał, że obaj frontmani przywieźli ją ze swojego walijskiego zacisza, czyli wioski Bron-Yr-Aur, gdzie obaj panowie zaszyli się po trudach amerykańskiej trasy. Ostatecznie jednak najsłynniejsze osiem minut i dwie sekundy w historii rocka pojawiło się na płycie “Led Zeppelin IV” wydanej 8 listopada 1971 r.

Proces był o tyle ciekawy, że w jego trakcie spadkobierca Page i Plant udowadniali, że piosenka wykorzystywała tonację znaną w muzyce od wieków. Przykładem miało być dzieło Giovanniego Battista Granata, artysty włoskiego, twórcy „Sonata di Chittarra, e Violino, con il suo Basso Continuo”. Dzieło powstało w 1659 roku.

Od 00:32 trzymajcie się krzeseł.

Z kolei adwokat spadkobiercy próbował dowodzić, że Zeppelini napisali swój utwór po tym, jak usłyszeli go po raz pierwszy w wykonaniu Spiritów. Żądał odszkodowania

Ostatecznie wygrali Zeppelini. W specjalnym oświadczeniu stwierdzili, że oczywiście są zadowoleni z “uczciwego rozstrzygnięcia”, które potwierdziło to, co wiedzieli od 45 lat – że to oni napisali tę piosenkę.

Wątpliwości jednak chyba pozostały. Bez względu na to, co mówią po latach Plant i Page, nie sposób nie dostrzec oczywistych podobieństw między piosenkami. Inna sprawa, że Led Zeppelin jest wciąż zespołem, który oprócz tego, że należy do ścisłej czołówki kompozycyjnej wszechświata miał największa liczbę zarzutów o plagiaty. W wielu przypadkach wytaczane im sprawy kończyły się ugodami uwzględniającymi autorstwo innych twórców .

Źródła: The Guardian, BBC,

Fot. Happybeatle2/CC BY-SA 4.0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *