500 euro – dokładnie tyle wyniosło honorarium Sinead O’Connor za trzy koncerty w Niemczech. Artystka opublikowała w internecie rozliczenie majowego tournee zwracając uwagę na dwie kwoty – łącznie 11 700 euro kosztów produkcji i prowizji dla menadżerki Rity Zappador wraz z jej firmą Modus in Rebus w zestawieniu z 500 euro honorarium należnego wokalistce, którego z resztą nigdy faktycznie nie otrzymała.

W komentarzu do rozliczenia Sinead O’Connor nie kryła oburzenia i zażenowania. Ostro skrytykowała menadżerkę za liczne zaniedbania i działanie na szkodę klienta. Poinformowała także, że w związku z tak skandalicznym postępowaniem Rita Zappador już jej nie reprezentuje i zagroziła procesem wszystkim zamieszanym w działanie na jej szkodę.

Czytaj: Portishead. 34 miliony odtworzeń w streamie za 2500 dolarów

„Zadaniem artystów jest kręcić tyłkiem i dobrze śpiewać. Zadaniem menadżerów jest nie dopuścić, by ktoś nas naciągał” – skomentowała O’Connor. Jak widać, takie rozumienie podziału zadań nie jest dla wszystkich jasne. Definicja skutecznego menadżera nie pierwszy raz w branży muzycznej zmienia się z osoby, która nie pozwala innym naciągać swojego klienta, na taką, która robi co może, by samemu go naciągnąć i to wcale nie na małą kasę.

Szczegółowe rozliczenie tych trzech koncertów, które Sinead przedstawiła na swoim FB, rzeczywiście robi wrażenie.

shinead

„Artyści sami nie zawierają tego typu umów, robią to za nas agenci, którym ufamy” – słusznie skarży się O’Connor. W tym przypadku zaufanie artysty do menadżera zdecydowanie zostało nadużyte.

Czytanie kontraktów ze zrozumieniem z pewnością wejdzie teraz w nawyk irlandzkiej wokalistce. Jak pokazuje przykład O’Connor, artysta jedzie w trasę skuszony obietnicą zarobku, po czym okazuje się, że faktycznie zarabia marne grosze, o ile jeszcze nie każą mu dopłacać do interesu i ponosić kosztów. Zgodnie z przedstawioną kalkulacją za majowe koncerty artystka powinna zapłacić firmie Modus in Rebus 4 tys. euro na pokrycie kosztów organizacyjnych. Zdaniem O’Connor nie jest to jedyny tego typu przypadek, gdy Modus in Rebus bezprawnie wymusiła na niej zapłatę zupełnie nienależnych im świadczeń.

Sinead O’Connor niechybnie spotka się z nieuczciwymi menadżerami w sądzie.

Źródło: FB Sinead O`Connor

Fot. Pymouss/CC BY – SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *