Chodzi o 88 nagrań Jimiego z lat 1965 – 1967. Spór toczyła firma  Experience Hendrix LLC, która należy do rodziny artysty i zarządza jego prawami, oraz Legacy Recordings, czyli oddział Sony.  Strony porozumiały się co do praw autorskich zarejestrowanych nagrań.

W ciągu dwóch lat (65-57) Hendrix współpracował z zespołem Curtis Knight and the Squires, wspólnie zarejestrowali materiał, zagrali koncert w Hackensack (grudzień1965), jednak dotychczas efekt wspólnej pracy pozostawał zamknięty w nagraniach. Zresztą Hendrix nie wypowiadał się o nich zbyt przychylnie.

Kontrakt na nagrywanie i wspólną pracę Hendrixa z Curtis Knight and the Squires był efektem zetknęcia się przyszłej gwiazdy ze znanym promotorem amerykański Edem Chalpinem. Jednak w trakcie pracy z zespołem Jimi wyjechał do Londynu, by tam zrobić furorę, jako genialny gitarzysta, a następnie podjąć współpracę z Mitchem Mitchellem (perkusja) i Noelem Reddingiem (bas) tworząc “The Jimi Hendrix Experience”. Po powrocie do USA, jego ówczesny menadżer Chas Chandler prowadził różne negocjacje dotyczące umów Hendrixa, które zawarł, zanim stał się sławą rocka. Ten jeden – z Curtis Knight and the Squires stał się przedmiotem sporu toczonego aż do 2014 roku.

Wiadomo już, że nagrania zostaną wydane. Produkcją i masteringiem zajmie się pracujący od lat z muzyką Hendrixa – Eddie Kramer. Część nagrań jest znanych dzięki bootlegom, wrzuconym, a jakże by inaczej, na YouTube.

W przepastnych zbiorach największego serwisu streamingowego świata można znaleźć nawet legendarny koncert Hendrixa w Hackensack.

Jakby nie patrzeć, nowe wydawnictwo będzie z pewnością wielką gratką dla fanów twórczości Hendrixa. Warto też wspomnieć, że w tym roku, do kin wejdzie film opowiadający o twórczości mistrza, aczkolwiek skupiający się jedynie na londyńskim okresie jego twórczości. W roli głównej wystąpi André Lauren Benjamin, znany z hip-hopowego składu “OutKast”.

Źródło: classicrock.teamrock.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *