Dlaczego z Wikipedii są usuwane informacje na temat tego, że Daniel Ek był współtwórcą uTorrenta? Nie wiadomo, choć na oficjalnych spotkaniach szef jednego z najbardziej popularnych serwisów streamingowych na świecie, potwierdza, że pracował dla torrentowców oskarżanych często o ułatwianie piractwa.

Kilka dni temu w Wikipedii umieszczono informację o tym, że Daniel Ek na początku swojej kariery pracował w uTorrencie. Nawet nie zdążyliśmy jej skopiować, a informacja… została usunięta.

Niestety, jak wiadomo Internet jest raczej bezlitosny w tych kwestiach i nic w nim się nie ukryje. Tym razem w roli archiwizerów wystąpili autorzy bloga “The Trichordist”, skierowanego do społeczności zainteresowanych zrównoważonym i etycznym traktowaniem artystów w erze cyfrowej.

Wpis dotyczący Daniela Eka na Wikipedii wyglądał więc następująco.

DanielEKwiki

Jak zapewne się domyślacie, podkreślone na czerwono zdania z zniknęły już z Wikipedii.

DanielEktorrent

Czy Daniel Ek pracował w uTorrencie? Informacje na ten temat można znaleźć w anglojęzycznej prasie i to nie tylko wśród blogerów, ale również w artykułach uznanych tytułów takich jak np. The Independent, czy w wyszukiwarce biznesowej CrunchBase.

danielEKcrunchbase

Czy dla obecnego szefa Spotify, fakt pracy w utorrencie jest rzeczywiście tak problematyczny? 🙂

Współpraca: Creativ Industries

Źródła: The Trichordist, Wikipedia

Fot. Stuart Isett/Fortune Brainstorm TECH

2 Responses to Czy szef Spotify był współtwórcą uTorrenta? Cenzura na Wikipedii

  1. kopytko says:

    Jacy z was durnie. Chcieliście kopiować starsze wersje artykułow Wikipedii? Żeby potrzeć do starszej, innej niż aktualna, wersji artykułu Wikipedii potrzebujecie bloga “The Trichordist”? Nawet mi was nie żal.
    Rzućcie okiem na ten zrzut ekranu – na samej górze są zakładki: po lewej Article, Talk; po prawej Read, Edit, View history. Zdajecie sobie sprawę co jest w zakładce View history? Widok wszystkich poprzednich wersji artykułu od samego początku, wraz porównaniem co zostało dodane albo usunięte oraz informacją kto to zrobił i kiedy oraz jak opisał swoją zmianę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *