Kultowa maszyna perkusyjna wygląda teraz jak sprzęt perkusyjny dla olbrzymów. Działa, gra jest w pełni sprawna i można ją zabrać… na każdą imprezę? Tego chyba jeszcze nie próbowano. Póki co, szkocki kolektyw “Ray” ma, jak widać ciekawe sposoby spędzania czasu.

Wszystko w związku z 30-leciem wypuszczenia na rynek ROLANDA TR-909, który, jak wiadomo ma status kultowej maszyny. TR-909 produkowano w latach 1984 – 1985. Był automatem perkusyjnym, częściowo cyfrowym, a częściowo jeszcze analogowym, skonstruowanym przez niezwykle ważną osobę dla całego świata muzyki elektronicznej, czyli Tadao Kikumoto, dzięki któremu powstał m.in. syntezator basowy TB-303.

Wszystkie dźwięki perkusyjne z TR-909 były generowane cyfrowo z wyjątkiem hi-hatów i talerzy (6-bitowe próbki analogowe). Sprzęt umożliwiał ich niewielką modyfikację (pitch, attack, decay). Posiadał też funkcję “accent”, która miała różnicować siłę wyzwalanej próbki w określonym interwale czasowym, tak by brzmienie było bardziej naturalne. Otrzymał także interfejs midi, jako jeden z pierwszych tego typu automatów na świecie.

Czytaj: Zmienił muzykę nie nagrywając żadnej piosenki. 105 temu urodził się Leo Fender

Niezwykle prostą w użyciu maszynę perkusyjną wyprodukowano jedynie w liczbie dziesięciu tysięcy sztuk, co po zakończeniu produkcji nadało jej status kultowej i w zasadzie do dzisiaj na rynku pojawiają się coraz to nowsze sprzęty na niej wzorowane (łącznie z instrumentami wirtualnym).

Bardzo specyficzne brzmienie spowodowało, że ROLAND TR-909 trafił był wykorzystywany przez wiele grup i dj`ów związanych z muzyką elektroniczną głównie z nurtu house, oraz techno, ale nie tylko. Wśród fanów Rolanda byli m.in. Aphex Twin, Atari Teenage Riot, Chemical Brothers, Fatboy Slim, Frankie Bones, Gus Gus, Gorillaz ( w Plastic Beach), czy LCD Soundsystem.

Charakterystyczne brzmienie Rolanda TR – 909 słychać m.in. w “Stylo” Gorillazów.

Szkocki kolektyw zamierza pokazać swojego giganta na festiwalach Green Man and Bestival i udostępnić go widzom do zabawy. Znając festiwalowe obyczaje, zapewne przy tym sprzęcie rozkręci się najlepsza zabawa 🙂

A tak wygląda największy TR-909 w całej okazałości.

Źródło: Mixmag.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *