SoundCloud przeniósł się do nowej siedziby, czyli do zrewitalizowanego, dawnego browaru w Berlinie. Za projekt nowej siedziby odpowiada pracownia KINZO. W trzypiętrowym budynku pracuje już około 150 osób, a pojemność sal umożliwi tam pracę 300 osobom łącznie. Łączna powierzchnia użytkowa – 4 tys m.kw.
Siedziba robi naprawdę wrażenie i po raz kolejny możemy tylko pozazdrościć naszym zachodnim sąsiadom właściwego podejścia do kwestii rewitalizacyjnych. Dawny browar zyskał blask, funkcjonalność i piękno, którego pozazdrościć może im każdy. Nawet Google.
Przypomnijmy jednak, że według magazynu MixMag, popularna platforma internetowa prawdopodobnie sprzeda udziały w firmie wielkim wytwórniom fonograficznym, co oznaczać będzie oczywiście początek końca jej obecnego kształtu.
Według źródeł MixMaga – Universal, Sony, oraz Warner mają nabyć od 3 do 5 procent udziałów w serwisie, oraz brać udział w podziale zysków w przyszłości. Sound Cloud rozpoczął już porządkowanie własnych zasobów pod kątem prawa autorskiego.
Pomysł utworzenia popularnej wśród muzyków platformy powstał w Szwecji, ale został wcielony w życie w 2007 roku w Berlinie przez Alexa Ljunga i Erica Wahlforssa. W 2009 roku, Ljung tłumaczył w wywiadzie dla “Wired”, że “SoundCloud ma być czymś w rodzaju Flickra, czy Vimeo, tylko, że przeznaczonym całkowicie dla muzyków“. W tym samym roku pomysł został zasilony kwotą 2,5 miliona euro przez “Doughty Hanson Technology Ventures”. Od tego momentu SoundCloud stał się nowym “Myspace”, który z roku na rok zyskiwał miliony nowych użytkowników.
SoundCloud wciąż znajduje się pod obstrzałem własnych użytkowników, którzy traktują tę platformę, jako miejsce dzielenia się muzyką i dla których wszelkie korporacyjne interesy oznaczają początek końca jej niezależności. Jednak z drugiej strony, według źródeł MixMag, równie mocny nacisk na serwis wywierają same koncerny, mające w ręku argument masowego łamania na portalu praw autorskich, co może oznaczać długotrwały i kosztowny proces. A tego SoundCloud na pewno nie chce. Stąd też, w najbliższym czasie można spodziewać się zaostrzenia polityki związanej z prawami autorskimi w samym serwisie. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku Vimeo.
Fot: Soundcloud; Źródła: Soundcloud