Music Vault, wypuściło na swój kanał YouTube trzynaście tysięcy dziewiczych, historycznych teledysków, których jeszcze nikt nie miał okazji widzieć wcześniej. Nie macie co robić w wakacje? Historyczna podróż po muzyce to świetna propozycja.

Koncerty Santany, Boba Marleya, Korna, R.E.M, Black Angels, The Walkman, U2, The Police, Sex Pistols, Red Hot Chili Peppers, Wyclef Jeana, Franka Zappy… można by zapytać czegóż w tym zestawie nie ma.

Zanim uda się przekopać to archiwum, minie pewnie sporo czasu, jednak już sam rzut oka na pierwszą stronę najnowszych, dodanych klipów wystarcza, by stwierdzić, że jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej bezcennych miejsc w Internecie, gdzie można zobaczyć, jak zmieniała się muzyka na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Rozpiętość gatunków niesamowita. Perełki? Owszem.

Co chcecie na zachętę? Arethę Franklin z koncertu z 1971 roku? Proszę bardzo.

Występ Blondie z 1979 r.?

A może AC/DC z 1979 r.?

Music Vault to część Wolfgang’s Vault, firmy założonej w 2003 roku, zajmującej się głównie poszukiwaniem archiwizacją i odświeżaniem nagrań koncertowych z całego świata, sprzedażą pamiątek, plakatów, czy starych zdjęć związanych z praktycznie każdym okresem w historii muzyki. Właśnie zdecydowali o wypuszczeniu w Internet 13 tysięcy “dziewiczych klipów”. Wszystkie dostępne na ich kanale YT. Za darmo.

Założycielem firmy był Wolodia “Wolfgang” Grajonca, znany szerzej jako Bill Graham, urodzony w 1931 roku w Berlinie, którego rodzicom udało się wysłać wyemigrować do USA, gdzie dorastał w rodzinie zastępczej na Bronksie. W wieku 18 lat przyjął imię Bill.

Zafascynowany rewolucją muzyczną lat `60 nagrał setki koncertów, które przechowywał na taśmach w siedzibie swojej firmy – Bill Graham Presents. Był też znanym promotorem muzyczny. W 2003 roku, jego bezcenne nagrania kupił Bill Sagan, a następnie rozpoczął ich rekonstrukcję i digitalizację, by prezentować je w ramach wydawnictw “Concert Vault”. W lutym 2006 rozpoczęło działalność internetowe “Vault Radio”, gdzie można było usłyszeć nagrania ze słynnego już archiwum.

Inicjatywa zyskała grono fanów, otrzymywała liczne nagrody i zyskała przydomek jedynego na świecie miejsca, gdzie można posłuchać wielu nieznanych nagrań najważniejszych zespołów w historii muzyki. Od 2012 roku archiwum jest dostępne w streamingu, dla zarejestrowanych członków za opłatą 39,9 dolarów rocznie.

Oprócz płatnego dostępu, muzyka z archiwum Wolfgang’s Vault jest dostępna również za darmo, na ich oficjalnym kanale YouTube.

Fot. “The Roots”/materiały prasowe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *