Dobre wieści dla fanów winyli! O tym, że cieszą się coraz większa popularnością pisaliśmy już w zeszłym roku, lecz powoli wchodzą teraz na pozycję poważnego rozgrywającego na rynku muzycznym! A to oznacza – lepszy sprzęt odtwarzający, oraz lepsza jakość czarnych krążków.

Według danych firmy Nielsen, monitorującej rynek muzyczny, w 2015 roku sprzedaż winyli osiągnęła 12 procent ogólnej sprzedaży albumów w USA, a dynamika wzrostu sprzedanych nośników przebija wszystkie inne.

Dla porównania płyty kompaktowe są w odwrocie. Ich sprzedaż – jak donosi RIAA spadła aż o 31,5%. Jeśli zaś wierzyć doniesieniom z niedawno odbytych targów CES 2016 w Las Vegas, Sony i kilku innych producentów sprzętu zapowiedziało wypuszczenie gramofonów na miarę naszych czasów.

Technics SL­1200G

Tego lata Technics zamierza wypuścić na rynek klasyczny gramofon w odświeżonej wersji. Jak podaje portal What Hi­Fi?, jego cena będzie wynosiła około 4000$. Z okazji 50 rocznicy istnienia firmy, Technics wypuści także 1200 egzemplarzy kolekcjonerskiej wersji gramofonu SL­1200GAE – będą się one charakteryzowały nieco innym wykończeniem, np. ramię gramofonu będzie z magnezu, a nie z aluminium.

Sony PS­HX500

Sony nie pozostaje w tyle. Zaletą ich gramofonu będzie możliwość cyfrowej kompresji utworów z płyt winylowych do wysokiej jakości plików dźwiękowych. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy uzyskają zdolność do słuchania ulubionych utworów – lub całych albumów – w przyzwoitej jakości gdziekolwiek zechcą. Kolejną zaletą jest cena –400$. Dostępny w sprzedaży od kwietnia.

Audio­Technica AT­LP60BT

Najmniej zniechęcające ceną cacko zaprezentowane podczas targów CES 2016. Za jedyne 169 $ możemy cieszyć się zupełnie nowym sprzętem. Model Technicsa ma bogatą historię za sobą, model Sony posiada możliwość cyfrowej kompresji dźwięku, co zatem wyróżnia model Audio­Technica? Wbudowany moduł bluetooth, który pozwala na korzystanie z bezprzewodowych słuchawek podczas słuchania muzyki.


Oczywiście gramofony starszej generacji nie muszą obawiać się zezłomowania. Jednak otwarcie wielkich marek na ten sprzęt, który do niedawna kojarzył się głównie z komisem, może robić wrażenie.

Oby tak dalej.

Autor: Michał Maciejewski/MiP

Fot. Technics

One Response to Wielki powrót winyli. Firmy inwestują w nowe modele odtwarzaczy

  1. maciek66 says:

    to wszystko co tu pokazujecie wiadomo od dawna – gramofony z portem usb byly od lat. technicsa 1200 mozna kupic za 1500zl w idealnym stanie wiec nowy za 16000 chyba jest ze zlota. zwroccie uwage co sie dzieje CIEKAWEGO na przyklad niskonakladowe tlocznie gdzie mozna kazdy moze zrobic sobie nawet jedną plyte np. nasz polski beevinyl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *