Sąd w Barcelonie /Hiszpania/ zdecydował o odcięciu Internetu mieszkańcowi miasta, który nielegalnie ściągał gry, filmy i muzykę za pośrednictwem sieci. To pierwszy taki wyrok w tym kraju.

Od momentu wejścia w życie zaostrzonej ustawy o obronie Praw Autorskich, w całym kraju odbyło się już kilkaset spraw na podstawie nowej regulacji, jednak wydanych do tej pory 30 wyroków skazujących, dotyczyło tylko i wyłącznie firm. W tym przypadku ofiarą nowego prawa stała się osoba fizyczna.

Niewiele wiadomo o przebiegu całej sprawy, z wyjątkiem tego, policja wszczęła postępowanie na podstawie donosu na mężczyznę, który miał ściągać nielegalnie pliki. Donos potwierdził się, a sąd wydał wyrok skazujący, którego efektem jest odcięcie od Internetu.

Hiszpania podąża wzorem Francji w ochronie praw autorskich. Jeszcze w tym roku ma wejść w życie nowelizacja przepisów karnych, według których za nielegalne ściąganie będzie grozić grzywna nawet do 300 tys. euro. Natomiast kara dla czerpiących zyski z procederu może wynieść nawet 6 lat więzienia.

Fot. FreeAnakata

Źródła: Forsal, Gazeta Prawna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *