Legendarny, peruwiański label Infopesa wypuścił na światło dzienne archiwalne zdjęcia przedstawiające centrum zasilające złotą erę fonografii w Peru.

Założona przez Alberto Maraví w 1971 roku Infopesa (Industria Fonográfica Peruana) stała się odpowiedzialna zarówno za wypromowanie lokalnych artystów, jak również zbudowanie mostu pomiędzy Peru, a światowej sławy artystami z całego świata. W istocie Infopesa ma wielu przyjaciół. Na czarno­białych zdjęciach możemy zobaczyć założyciela Fania Records Jerry’ego Masucci, jak również znanego fanom jazzu artystę Nat King Cole.

Czytaj: Dlaczego boom na vinyle może zniszczyć vinyle.

Infopesa była pierwszą peruwiańską wytwórnią, która znalazła się na listach Billboard’u razem z Los Pasteles Verdes – pionierami gatunku Cumbia (lub Chicha)

Właściwie to dzięki Infopesie możemy cieszyć się psychodeliczną muzyką latynoamerykańską, ponieważ była pierwszą wytwórnią, która wypuściła buntownika – Monzanitę, co było w tych czasach bardzo odważnym posunięciem.

Obecnie Cumbia jest jednym z najbardziej popularnych peruwiańskich gatunków muzycznych. Infopesa znajduje się teraz w rękach Juan Ricardo Maraví (syna Alberto). Po raz pierwszy w historii wytwórnia podejmuje działania mające na celu cyfryzację wszystkich zasobów i udostępnienie ich szerszemu gronu odbiorców przez The Orchard.

Póki co jednak zdjęcia ze złotych czasów płyt winylowych

Control Room

master

master2

pakowanie

produkcja

produkcja2

produkcjapastywinylowej

Salanagran

salanagrań2

Źródła: Thevinylfactory.com,

Fot. Infopesa

Autor: Michał Maciejewski/MiP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *