Beastie Boys mają otrzymać 1,7 mln dolarów od Monster Energy za wykorzystanie piosenek w reklamie bez ich zgody. Korporacja była gotowa zapłacić 125 tys. dolarów. Beastie żądali aż 2 mln. Monster Energy już zapowiedział odwołanie od wyroku.

Zdaniem firmy zasądzone odszkodowanie, za wykorzystanie utworów zespołu w filmie promocyjnym, który był dostępny w sieci zaledwie 5 tygodni i obejrzało go około 14 tys. użytkowników, jest zdecydowanie zbyt duże. Chodzi o miks utworów Beastie Boysów, wykonany przez Dj Z-Tripa przy okazji snowboardowego eventu “Ruckus in the Rockies”, sponsorowanego przez Monster Energy.

Firma broniąc się w sądzie próbowała udowodnić, że umieszczenie filmiku z muzyką Beastie Boysów było przypadkiem. Według niej pracownik odpowiedzialny za montaż wideo, by uzyskać aprobatę Dj Z-Tripa, wysłał do niego materiał, a ten w odpowiedzi przesyłał mu e-mail zawierającego stwierdzeniem: “Dope!”. Pracownik firmy miał to potraktować jako zgodę na wykorzystanie muzyki.

Sąd doszedł do wniosku, że stwierdzenia: “Dope!” w żadnym razie nie można traktować jako udzielenie licencji na muzykę i zdecydował o przyznaniu zespołowi odszkodowania w wysokości 1,7 mln dolarów.

Beastie Boys bardzo poważnie podchodzą do spraw związanych z wykorzystywanie ich muzyki w reklamie. Zmarły w  2012 roku Adam ‘MCA’ Yauch zapisał zresztą w swoim testamencie: „W żadnym wypadku mój wizerunek, nazwisko ani też żadna muzyczna lub artystyczna własność wytworzona przeze mnie, nie będzie wykorzystana w celach reklamowych”.

Póki co wola nieżyjącego współzałożyciela Beastie Boysów jest realizowana w 100 procentach. W niedawno wygranym procesie wygrał z “Goldie Blox”, które bezprawnie wykorzystało utwór “Girls”.

Źródło: Digital Music News

Fot. Michael Morel, lic CC – BY SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *