Muzyka odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę: tworzy marzenia, przywołuje pragnienia i wzmaga emocje. Nie potrafię sobie wyobrazić życia bez niej. Jak albumy muzyczne reprezentujące różne style, różne kierunki, są nośnikiem dźwięku i historii, tak ich okładki są formą skupienia trafiającego po przez zmysł wzroku. Skupienia, które spaja album w jedną całość. Skupienia, które nadaje klimatu. Jak również skupienia marketingowego, które wyróżnia się na tle innych okładek – pisze dla MiP Wojciech Stefaniec, polski grafik młodego pokolenia, uznany twórca komiksów (“Alveum, Szanowny”, “Szelki”, “Ludzie, którzy nie brudzą sobie rąk”, “NOIR” i “Wróć do mnie, jeszcze raz”).

Przed Wami dziesięć najlepszych okładek płyt według Wojciecha Stefańca. Twórcy okładek płyt na pewno znaleźliby się na liście ginących zawodów. Stąd też, doceniajmy ich, póki jeszcze możemy się zachwycać ich dziełami.

10. Manuel Gottsching – E2-E4 1984

Jak zrobić okładkę, która swoją prostotą wyróżnia się na półce sklepowej? Właśnie tak!

e2e4

09. Yellow Magic Orchestra – X∞Multiplies 1980

Okładka w świetnym stylu nawiązująca do tytułu.

yellomagic

08. Miles Davies – Tutu 1986

Niesamowicie wciągająca, monochromatyczna okładka z twarzą Davisa dosłownie wychodząca z pudełka. Ta twarz skąpana w półmroku, która po dłuższym wpatrywaniu się, przenika przez nas, po to by zobaczyć to, co widzimy za nią. Tylko, co to jest?

milles

07. Nirvana – Newermind 1991

Kontrowersyjna okładka. ukazująca odwagę zespołu, który przeszedł do legendy. Jest to też przykład okładki, która byłaby zapomniana, gdyby nie to, że zespół przeszedł do legendy.

nirvana_nevermind

06. King Crimson – In the court of cover 1969

Okładka ocierająca się o chorobę psychiczną, jak również ukazująca odwagę zespołu, który wyprzedzał swoje czasy.

kingc

05. Grace Jones

Wszystkie okładki tej kobiety były nowoczesne, odważne, idące z duchem sztuki. Przy niej Lady Gaga jest nadal klonem i do tego kopiującym właśnie Grace Jones.

gracejones

04. Soulwax – Any minute now 2004

Op-artowa okładka, przyprawiająca o zawrót głowy, tak jak album.

soulwax

03. Peace Orchestra – Peace Orchestra 1999

Moim zdaniem nie doceniany trip-hopowy zespół o okładce subtelnej i skrywającej w swoim wnętrzu niespodziankę, która nadaje albumowi wyjątkowy wydźwięk.

peaceorchestra

02. Autechre – Draft 7-30 2003

Styl wykonania jest niesamowity. Można w tą okladkę wpatrywać się godzinami, tak jak słuchać Autechre trzeba godzinami, aby dotrzeć do rdzenia formy.

draft-7-30-cover

01. Tool

To wszystkie okładki. Je po prostu trzeba zobaczyć.

tool

Autor: Wojciech Stefaniec/MiP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *