Google podpowiada w wynikach wyszukiwania legalne serwisy dostarczające treści, w chwili gdy użytkownik wpisze do wyszukiwarki słowa kluczowe takie jak: torrent, BitTorrent, DVDrip, czy Putlocker – informuje serwis Torrent Freak. Nowy sposób promocji treści wprowadzono w USA.

Od pięciu lat Google jest pod nieustającym naciskiem dużych koncernów medialnych, które naciskają na wprowadzenie bardziej aktywnej polityki pirackiej. Jednym z największych zarzutów wobec Google, było fakt, że w wynikach wyszukiwania danego filmu, linki pirackie był często wyżej, niż linki do legalnych źródeł.

Google, od lat stoi na stanowisku, że fundamentem ich produktu jest wolność wyboru, jaki otrzymują Internauci. Teraz jednak zmieniło politykę, próbując nawiązać porozumienie z podmiotami praw autorskich.

Google

Google “podpowiada” legalne źródło po wpisaniu słowoklucza np. “breaking bad torrent”.

Nie oznacza to, że z wyszukiwarki znikną linki do torrentów, jednak użytkownik otrzyma źródło, skąd może pobrać/obejrzeć dany film w sposób legalny.

Niestety w polskim Google nie ma jeszcze podobnego rozwiązania. Być może dlatego, że internetowych serwisów z legalnymi filmami/utworami jest wciąż mało i nie ma co Internautom proponować?

Trzy największe to serwisy VOD w Polsce to:

VOD.pl – około 2,6 mln użytkowników

VOD.pl

ipla – ok. 1,7 mln użytkowników

ipla

TVN Player – około miliona użytkowników

TVN Player

Ponadto” VOD.TVP.pl (około pół miliona użytkowników), Iplex (około 250 tys. użytkowników). Ze swojej strony polecamy oczywiście Ninatekę, gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawych rzeczy, a także ostatni projekt Legalnej Kultury – czyli “Kulturę na widoku”, która liczy sobie 600 pozycji – gier, filmów, czy książek. 

Źródła:  Torrent Freak; Megapanel PBI/Gemius

Fot. Google; serwisy VOD, Videotron (lic. CC BY SA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *