Komisja Europejska wzięła pod lupę umowy, jakie Apple zawiera, bądź negocjuje z wydawnictwami muzycznymi, a które dotyczą ich wejścia na nową platformę streamingową, którą to koncern planuje otworzyć latem 2015 roku.

Urzędnicy sprawdzają, czy Apple wymusza na wydawnictwach podpisywania umów, w myśl których ograniczyłyby one dostępność swoich artystów w innych serwisach. “Financial Times”, który opublikował informacje na ten temat sugeruje, że działanie giganta miałoby przede wszystkim uderzyć w inny serwis streamingowy, czyli Spotify.

Czytaj: Beats Music zniknie. Apple otworzy serwis streamingowy

Komisja, co ciekawe najprawdopodobniej zareagowała sama na pojawiające się informacje o wykorzystywaniu pozycji dominującej na rynku przez Apple. Zazwyczaj podobne sprawy rozpoczynały się dopiero po złożeniu oficjalnej skargi. Teraz urzędnicy wyszli z własną inicjatywą sprawdzenia informacji.

O samym pomyśle Apple na serwis streamingowy na razie nie wiadomo zbyt wiele, jednak z pewnością będzie on oparty na kupionej w ubiegłym roku firmie Beats Music. Według wstępnych informacji, pomysł Apple zakład płatną subskrypcje wyłączając model biznesowy obowiązujący w Spotify, a który umożliwia użytkownikom dostęp do zasobów w zamian za czasowe wysłuchiwanie reklam.

Według “The Verge” cała sprawa przypomina śledztwo przeciwko Apple, jakie toczył amerykański Departament Sprawiedliwości, a które było związane z nieformalnymi ustaleniami cen za ebooki, co miało uderzać w głównego rywala na tym rynku – słynną firmę Apple. Ostatecznie Apple musiał zapłacić blisko 450 mln dolarów kary.

Fot. Joe Ravi/lic. CC BY-SA 3.0 / Siedziba Apple w Cupertino

Źródło: The Verge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *