Kultowa piosenka amerykańskiego barda została spisana przez niego na firmowym papierze waszyngtońskiego hotelu “Roger Smith”. Teraz sprzedano ją na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby w Nowym Jorku za zawrotną sumę dwóch milionów dolarów. To rekord wszechczasów.

Nabywcą manuskryptu jest fan Dylana z Kalifornii. Poprzedni rekord dzierżył oryginał tekstu piosenki The Beatles “A Day in the Life”, napisany przez Johna Lennona na płytę “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Dokument sprzedano za 1,2 mln dolarów.

Manuskrypt Dylana sprzedany za dwa miliony dolarów.

Słynna piosenka została nagrana w czerwcu 1965 roku. Inspiracją była prawdopodobnie aktorka Edie Sedgwick, pochodząca z bardzo bogatej, ustawionej rodziny amerykańskiej, która po przeprowadzce do Nowego Jorku rozpoczęła karierę modelki, a później aktorki, szybko wiążąc się ze środowiskiem Andego Warhola i zostając jego supergwiazdą. Właśnie wówczas prawdopodobnie wpadła w narkotyki, które dość szybko porwały ją w sidła nałogu i już nigdy z niego nie wypuściły.

Piękna, delikatna, o zjawiskowej urodzie kobieta cierpiała m.in. na depresję i alkoholizm, prawdopodobnie był molestowana w dzieciństwie. Była niezwykle przywiązana do Warhola. Ubierała się tak samo, jak on i nazywała “panią Warhol”. W 1966 r. po rozstaniu z Warholem poznała Dylana, którego namówiła do nagrania “Blonde on Blonde”. Związała się też z jego menadżerem Bobem Neuwirthem przeżywając niezwykle dramatyczny i burzliwy związek. Właśnie wtedy zaczęła zażywać barbiturany i heroinę, choć Dylan oskarżał Warhola o wprowadzenie jej do świata narkotyków zanim poznała Neuwirtha.

Edie Sedgwick

W 1967 roku po nieudanych próbach powrotu do filmu (“Ciao! Manhattan”), Sedgwick wróciła w rodzinne strony do Kalifornii, gdzie próbowano ją wyrwać ze szponów nałogu. Bezskutecznie. Zmarła w listopadzie 1971 r. Jej mąż – Micheal Brett Post – obudził się obok niej, martwej, leżącej obok w łóżku. Przyczyną śmierci było zatrucie organizmu alkoholem i barbituranami.

Po śmierci stałą się ikoną dla wielu wykonawców rocka. Najważniejszą piosenką o niej jest jednak wciąż “Like a Rolling Stone”, która opowiada o życiu pięknej kobiety z bogatego domu, która nie umiała zapanować na ścieżkami swojego losu i wpadała w zabójcze dla niej narkotyki.

Piosenka Dylana z miejsca stała się hitem, sztandarowym numerem Dylana, który w momencie ukazania się w 1965 r. przez kilka miesięcy okupowała pierwsze miejsca list przebojów. Nie wiadomo, czy Dylan znał Sedgwick znał osobiście w tym czasie, ale jej losy śledziło z uwagą całe środowisko artystyczne Nowego Jorku. Była to bowiem kobieta, która podobno umiała zawładnąć umysłem każdego człowieka.

Fot. Jerry Schatzberg/Corbis lic. CC BY SA.

Źródło: Digital Music News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *