Ponad 60 proc. muzyków grających na Wyspach Brytyjskich zagrało w ubiegłym roku za darmo – wynika z raportu przygotowanego przez Brytyjski Związek Muzyków. Ze względu na to, że problem najbardziej dotyka DJ-ów ruszyła ogólnoświatowa akcja poświęcona właśnie im – #PAYTHEDJ.

Akcja przygotował zespół prowadzący portal beatsy.co zajmujący się pośrednictwem w zatrudnianiu DJ-ów. Każdy DJ może na portalu założyć swój profil, udostępnić muzykę oraz wideo z występów, wycenić swoją pracę oraz nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą.

Pomimo możliwości, jakie oferuje portal, by dokonywać płatności za jego pośrednictwem, wielu DJ­-ów otrzymuje propozycje zapłaty za imprezę (przelewem) dopiero po jej zakończeniu. I tu zaczyna się problem, ponieważ przelewy są realizowane dopiero po kilku miesiącach, albo wcale.

Czytaj: DJ gra na imprezie. Kto opłaca tantiemy?

Akcja #PAYTHEDJ ma przeciwdziałać takim praktykom. Głównym jej celem jest podniesienie świadomości problemu, z jakim spotyka się większość nie tylko DJ-­ów, lecz również wszelkich innych artystów. Autorzy akcji proszą Internautów o udostępnianie przekazu, a DJ­-ów na całym świecie o dzielenie się swoimi historiami.

Na stronie www.paythedj.org twórcy podają możliwe rozwiązania dla problemu:

DJ­-e powinni bezwarunkowo odmawiać spełnienia żądania „płać, by grać”, tantiemy powinni opłacać organizatorzy imprez, a sami nie schodzić poniżej średniej stawki 200$ za występ. Dlaczego? Dlatego, że przeciętnie DJ­-e poświęcają pięć godzin na przygotowanie seta, którego zagrają podczas występu. Kompozycja takiego seta wymaga jednak wcześniejszej wielogodzinnej praktyki, a także specjalistycznej wiedzy z zakresu znajomości teorii muzyki, miksowania, oraz panujących trendów.

Odbiorcy powinni płacić za bilety! Nie starać znaleźć się na darmowej liście, albo próbować wejść za darmo: dzięki kombinowaniu z opaskami, albo odbijaniu pieczątek, tylko pozwolić uczciwie zarobić na chleb ludziom, którzy pchają kulturę muzyczną w przyszłość. Naprawdę nie stać Was na bilety?

Organizatorzy i menedżerzy wydarzeń muzycznych powinni więcej uwagi poświęcić opłaceniu osób odpowiedzialnych za rozrywkę, aniżeli własnemu zarobkowi. DJ­-e to niezbędny element wielu udanych nocy. Należy im się szacunek (Nieprawdaż?)


Źródło: www.paythedj.org / http://www.musiciansunion.org.uk

Fot. Andymoor1980

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *