Na początku tego roku prezes SoundClouda ogłosił nawiązanie współpracy z Universal Music Group. Taki zabieg miał na celu ochronić SoundCloud przed masowymi pozwami o łamanie praw autorskich. Radość Alexandra Ljunga nie trwała jednak długo.

Apple w zeszłym tygodniu został partnerem Dubset Media Holding, które posiada umowy z ponad 14 000 wytwórni i wydawców, co pozwoli korporacji na włączenie do platformy Apple Music remiksów, mash­upów i autorskich miksów DJ­ów z całego świata.

Czytaj: Dj-ów wojna z Soundcloudem. Wolności twórczej coraz mniej.

Od wielu lat remiksy, mash­upy i autorskie miksy pozostawały nieobecne na platformach streamingowych ze względu na trudności, jakie wywołują w sferze praw autorskich i dzielenia zysków. Dubset Media Holding twierdzi, że znalazło rozwiązanie tego problemu. Pomóc w tym ma technologia MixBank.

MixBank jest w stanie przeanalizować dowolny utwór i zidentyfikować oryginały w nim wykorzystane, co pozwala na uregulowanie należności wobec właścicieli praw do oryginału. Pozwala także na zablokowanie wykorzystywania piosenek oraz nałożenie limitów przez wydawcę, w jakim stopniu można wykorzystać dany utwór.

Choć specjaliści z branży muzycznej zwracają uwagę na problemy z dokładnością analizy przeprowadzanej przez MixBank, pozostają zgodni co do kwestii, jakoby technologia MixBank miała być jak do tej pory najlepszym rozwiązaniem, na jakie mogą zgodzić się wydawcy.

Czytaj: Wszystko co chcecie wiedzieć o samplingu, ale boicie się zapytać.

Scena Elektro nabiera coraz większego znaczenia na rynku muzycznym. Z podziemia niemieckich klubów, gdzie miała swoje narkotyczne początki, dostała się do mainstreamu, a obecnie jest wręcz dominującym gatunkiem wśród słuchaczy. Rekiny biznesu już ostrzą zęby na ten łakomy kąsek, który jak do tej pory pozostawał w rękach SoundClouda i MixClouda.

Pojawienie się niezależnych produkcji i reprodukcji w Apple Music na pewno wywrze zauważalny wpływ na cały rynek streamingu. Jak poradzi sobie z tym starający się utrzymać na powierzchni SoundCloud? Jak zareagują pozostałe platformy: Spotify, Google Play i Tidal? Czas pokaże.

Źródła: TheVerge, Pexels

Autor: Michał Maciejewski/MiP

Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr lic. CC BY 2.0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *