Zapisy nutowe ponad 600 kompozycji mistrzów kompozycji zostało udostępnionych w Internecie. Za darmo.

Czytaj: Prekursorzy samplingu. Rachmaninow, Brams, Liszt i inni

Autorskie prawa majątkowe do utworu przysługuje twórcy przez 70 lat (w Polsce i na terenie UE, w USA jest regulowanie nieco inaczej). Po tym czasie dzieło przechodzi w domenę publiczną i zostaje włączone do „dorobku kulturowego ludzkości.” Dozwolone jest wówczas jego dobrowolne wykorzystywanie, odtwarzanie i przerabianie (przy zachowaniu innych przesłanek związanych m.in. z “integralnością dzieła”, oraz bezwzględnie – autorskich praw osobistych).

Przez wykorzystywanie można również rozumieć „czerpanie korzyści finansowych”. W Polsce czerpanie korzyści finansowych z dzieł w domenie publicznej do niedawna było obciążone rodzajem parapodatku – zgodnie z art. 40 Ustawy PrAut.

“Producenci lub wydawcy egzemplarzy utworów literackich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych i kartograficznych, niekorzystających z ochrony autorskich praw majątkowych, są obowiązani do przekazywania na rzecz Funduszu, o którym mowa w art. 111 (Funduszu Promocji Twórczości – przyp. MiP), wpłaty wynoszącej od 5% do 8% wpływów brutto ze sprzedaży egzemplarzy tych utworów. Dotyczy to wydań publikowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. 

Powyższy obowiązek zlikwidowano w ramach tzw. dużej nowelizacji prawa autorskiego, która weszła w życie pod koniec 2015 r.

Generalnie zmierza to jednak do sytuacji, że pomimo iż dzieła np. Mozarta od dawien dawna są w domenie publicznej, to za nuty do tych dzieł trzeba już zapłacić. Weźmy na przykład naukę gry na pianinie. Chcąc nauczyć się standardów jazzowych, czy kompozycji klasycznych musimy kupić zapisy nutowych utworów, których pragniemy się nauczyć. Takie zapisy możemy nabyć np. w internecie, pomimo że zapisane kompozycje należą do domeny publicznej. Nie płacimy jednak tantiem za wykorzystanie utworu, a jedynie za DOSTĘP do niego w formie cyfrowej opracowanej przez administratorów portalu udostępniającego zapisy.

Projekt Morgan Library Music Manuscripts Online stanowi w tym przypadku doskonałą alternatywę dla wszelkich specjalistycznych stron dla samouczków gry na pianinie. W ramach projektu biblioteka Morgana postawiła sobie za cel udostępnić w sieci wysokiej jakości zdjęcia manuskryptów muzycznych znajdujących się w zasobach.

Wśród kompozytorów, których rękopisy zostały zdigitalizowane i udostępnione znajdują się tacy mistrzowie jak: J.S. Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Debussy, Fauré, Haydn, Liszt, Mahler, Massenet, Mendelssohn, Mozart, Puccini, Schubert i Schumann. Łącznie udostępnionych zostało ponad 600 kompozycji, z których korzystać bezpłatnie mogą amatorzy, profesjonalni muzycy, naukowcy oraz wszyscy zainteresowani.

Czy Beethoven, Mozart, albo Chopin poparliby kulturę Open Source? Tego nie wiemy, ale my ją popieramy.

Źródło: OpenCulture,

Fot.: Morgan Library Music Manuscripts

Autor: MiP/Michał Maciejewski

 

One Response to Nuty mistrzów bez opłat. Wystarczy kliknąć

  1. Niektórych bazgraczy trudno jest rozszyfrować, jednak – co druk, to druk… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *