Chodzi o film “Comendante” opowiadający o życiu Fidela Castro, który został nakręcony przez Oliviera Stone`a w ciągu trzech dni spędzonych przez reżysera na na Kubie w 2002 roku.

Film, a raczej wywiady ze słynnym “Comendante” nigdy nie został pokazany w USA. Sam reżyser twierdzi, że próbował uzyskać odpowiednią zgodę od hiszpańskiej firmy posiadającej do niego prawa, ale niestety rozmowy nie doprowadziły do pozytywnego rezultatu. Przypadkowo jednak (“przypadkowo”?) film trafił na Vimeo, a sam reżyser na swoim oficjalnym profilu na Facebooku postanowił go natychmiast zareklamować podając odpowiedniego linka do materiału w “dobrej jakości” 🙂

Olivier Stone reklamuje piracką wersję swojego filmu

Niestety linki działały około jednej doby. Materiały zostały już zablokowane. Od czasu prowadzenia na Vimeo systemu kontroli treści – Copyright Match podobnego do słynnego Content ID z YouTuba, materiały naruszające prawa autorskie są ściągane z Vimeo niezwykle szybko. Stone obawiając się takiego obrotu spraw radził swoim fanom, by korzystali z linków szybko. Ci, którzy nie zdążyli, mogą tylko żałować, że nie obserwują FB Oliviera Stone`a.

Olivier Stone reklamował piracką wersję swojego filmu

“Comendante” miał swoją premierę w 2003 roku. Był również pokazywany na festiwalu na “Sundance Film Festival”. Inny film Stone`a o Fidelu Castro: czyli “Looking for Fidel” jest dostępny na DVD, a “Castro in Winter” – powinien być opublikowany w tym roku.

Olivier polceał piracką wersję "Comandante"

Fot. Mat. prasowe “Comendante”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *