Jest taki stereotyp, że na perkusji może grać każdy – wystarczy walić pałeczkami w bęben. O nieprawdziwości tego stwierdzenia dowiedział się każdy, kto kiedykolwiek usiadł do garów, a tych którzy tej przyjemności nigdy nie dostąpili, przekonać powinna nauka.

Perkusiści w każdym razie stanowią prawdziwy fenomen dla różnej maści naukowców, którzy starają się ich zbadać pod każdym możliwym kątem. Im dłużej trwają te badania, tym ciekawsze wnioski wychodzą na światło dzienne. Oto garść najnowszych.

Okazuje się, że perkusiści mają wyjątkowy talent do rozwiązywania problemów. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Karolinska w Sztokholmie udowodniły, że bębniarze radzili sobie lepiej z testami na inteligencję po odegraniu kilku kawałków na swoim instrumencie. Granie na perkusji wymaga wyćwiczenia podzielnej uwagi, co bardzo pozytywnie wpływa na inteligencję.

Czytaj: To już oficjalne. Muzyka działa, jak narkotyk.

Inne badania dowodzą, że dzięki perkusji mądrzeją nie tylko perkusiści, ale także ich słuchacze. Naukowcy z University of Washington dowiedli, że studenci osiągali lepsze wyniki, jeśli przed egzaminami traktowano ich rytmicznie zmieniającymi się światłami, oraz terapią dźwiękową. University of Texas wykonał podobne badania na uczniach podstawówek i szkół średnich, których wyniki były podobne.

Co więcej instrumenty perkusyjne miały swój wkład w rozwoju naszej cywilizacji i to u samych jej podstaw. Oxfordzcy badacze odkryli, że perkusiści w czasie grania wyzwalają zwiększoną ilość endorfin. Bardzo prawdopodobne jest to, że pierwotne ludy gromadziły się, żeby grać prymitywne rytmy, kierowane chęcią odczuwania skutków wydzielania tego hormonu.

W końcu okazuje się, że zegar wewnętrzny perkusistów działa inaczej niż to się ma u innych ludzi. Na Harvardzie odkryto, że u muzyków grających na instrumentach rytmicznych, działa on w sposób falowy, podobnie jak fale mózgowe czy serce w czasie snu.

Okazuje się, że rzeczywiście do perkusji może zasiąść każdy, ale wstając od niej prawdopodobnie będzie już geniuszem. O ile będzie ćwiczył. Codziennie.

Autor:  Krzysztof Bielawny/MiP

Źródła: Consequenceofsound

Fot: Shannon Kokoska/Flickr lic. CC BY-NC-ND 2.0

One Response to Perkusiści to prawdziwy fenomen. Nieustająco badany przez naukowców

  1. Paweł says:

    Jakiś link do badań? W linku ze źródła takowych nie znalazłem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *