Rynek generalnie oszalał. Streaming wywraca wszystko do góry nogami.

Jak donosi raport sporządzony przez firmę Nielsen zajmującą się monitoringiem rynku muzycznego w USA, wysokość sprzedaży katalogowych albumów – to jest takich, które zostały wydane ponad 18 miesięcy temu – osiągnęła w 2015 roku 122,8 miliona kopii, czyli o 2,9% mniej niż w 2014.

Czytaj:  Streaming  wymyślił Frank Zappa, ale miał być końcem korporacji handlujących muzyką.

Jednak liczba sprzedanych, nowych albumów odnotowała jeszcze większy spadek względem poprzedniego roku, bo aż o 9,2 proc. (ze 130,5 mln do 118,5 mln). Oznacza to więc, że w 2015 r. sprzedano o 4,3 mln kopii albumów katalogowych więcej niż albumów nowych

Aby mieć pełny obraz zmian zachodzących na rynku muzycznym przyjrzyjmy się statystykom dotyczącym całkowitej (fizycznej oraz cyfrowej) sprzedaży albumów w USA na przestrzeni ostatnich 10 lat.

totalsales

Pierwsze co rzuca się w oczy, to wysokość sprzedaży aktualnych wydawnictw w 2005 roku – 389 400 000 sprzedanych kopii. Porównując z wynikiem z 2015 widzimy, że popyt spadł o ponad 60% w ciągu minionej dekady.

Ciekawostkę z 2015 roku stanowi fakt, że gdyby nie rekordowa sprzedaż albumu Adele “25”, który został sprzedany w liczbie 7,44 milionów egzemplarzy – stanowiąc 6,3% sprzedanych nowych albumów – starsze wydawnictwa osiągnęłyby przewagę nad nowymi o 11,7 mmln kopii. I pomyśleć, że dziesięć lat temu „nowe” wyprzedzało „stare” o 150 milionów!

Co nas cieszy – i co powoli chyba staje się trendem. Współczesny słuchacz stawia na streaming i winyle.

totalalbumsales

Streaming cały czas staje się coraz bardziej popularny. Młodzi słuchacze wolą mieć stały dostęp do zasobów muzycznych platform streamingowych za kilka dolarów miesięcznie, aniżeli skorzy są gromadzić ulubione płyty.

Streaming

 

Jeśli zaś chodzi o najchętniej kupowane winyle w USA w 2015 roku, to pierwsze miejsce zajmuje oczywiście album Adele 25. Drugi najlepiej sprzedający się czarny krążek Taylor Swift i jej 1989, natomiast trzecie, czwarte i piąte miejsce zajmują klasyki: Dark Side of the Moon, Abbey Road oraz Kind of Blue.

winyle

Wysoka sprzedaż winylów z 25 i 1989 podwoiła udział gatunku Pop w całkowitej sprzedaży czarnych krążków – z 2,8% w 2014 na 5,7% w 2015. Rock jednak nie daje za wygraną i wciąż stanowi najchętniej kupowany gatunek muzyczny wśród miłośników winyli – 68% całkowitej ich sprzedaży to właśnie albumy rockowe.

Obserwując to wszystko w głowie słyszę Boba Dylana zawodzącego „Times they are a-changing.” Trudno się nie zgodzić. Mimo to Robert Plant w mojej głowie równie wyraźnie odpowiada „The Songs Remains the Same”.

I oby tak zostało.

Fot. Freshly Diced/Flickr

Źródła: Nielsen. Annual Music Raport

Autor: Michał Maciejewski/MiP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *