Fani gatunków alternatywnych w Polsce słuchają najwięcej muzyki w ciągu dnia, nawet jeżeli globalnie ich gatunki nie są wcale popularne. Problematyczne jednak, że z badań przeprowadzonych przez serwis Tidal na grupie 400 tys. osób (tyle osób w Polsce korzysta z tego portalu streamingowego), polska muzyka przegrywa z muzyką zza granicy.

Poranki najczęściej zaczynamy słuchając popu – najbardziej popularną piosenką jest “Hymn for the weekend” zespołu Coldplay. Tuż za ekipą Chrisa Martina plasuje się Alan Walker.

Czytaj: Polska. Kochamy streaming, ale prawo autorskie to wciąż ciemna magia.

Z kolei na koniec tygodnia, czyli w piątek po południu, po pracy słuchamy Rihanny i jej utworu “Work” Margaret i kawałka “Cool me down”.

Analiza 400 tysięcy polskich słuchaczy pokazała bardzo ciekawą zależność. Okazuje się, że fani pewnych gatunków muzycznych, spędzają na słuchaniu swoich ulubionych artystów znacznie więcej czasu niż inni. Najwięcej muzyki pochłaniają fani… muzyki alternatywnej/indie. Fani tego gatunku spędzają aż o 1/3 więcej czasu z muzyką niż osoby słuchające popu.

Kolejni na liście najaktywniejszych są fani hip hopu, rocka oraz metalu/hard rocka. Top pięć zamykają, zaraz za riffami i bitami, ambitni słuchacze jazzu. Jak się okazuje fani najpopularniejszego wśród Polaków pop-u nie słuchają tyle muzyki co miłośnicy bardziej niszowych gatunków.

Wśród playlist układanych w kraju nad Wisła królują dwie – “Party”, oraz “Workout”. Jednak pomimo tego, że bardzo lubimy układać swoje własne playlisty wciąż pozostajemy z tyłu jeżeli chodzi o przywiązanie do utworów tworzonych w Polsce. Stosunek ten wynosi 70% dla muzyki zagranicznej i 30% dla polskiej.

Słabo? Bardzo słabo.

Źródło: Informacja prasowa Tidal.

Fot. Flickr/Eric Jusino

One Response to Polacy nie cenią zbyt rodzimej muzyki. Tidal ujawnia swoje statystyki

  1. Adam says:

    Bo w radiu i telewizji nie puszczają dobrych polskich zespołów tj. Riverside, Collage, Lebowski, Tides From Nebula, Lunatic Soul, Lizard i innych

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *