Popularny raper “Sobota” wrzucił na swój oficjalny profil FB fotografię z partnerką i dzieciakiem. To, co stało się w komentarzach pod zdjęciem przerosło wszelkie możliwe granice polskiego hejtu i po raz kolejny uświadomiło wszystkim, jak olbrzymi jest to problem. Problem, wobec którego prawo jest skuteczne jedynie teoretycznie.

Zacznijmy od samego zdjęcia wrzuconego na profil 10 czerwca. Typowe rodzinne selfie, jakich pełno w Internecie. Dla niektórych wielbicieli polskiego hip – hopu nie było ono typowe, bo okazało się, że partnerka Soboty jest ma kolor skóry inny, niż ten powszechnie oglądany w Polsce.

Polski Hejt. Ofiarą raper Sobota.

Pod zdjęciem natychmiast pojawiły się komentarze. Rasistowskie, jak na polski Internet przystało, oczywiście też.

Hejt na Sobotę. Komment 1

To dopiero początek.

Hejt na Sobotę. Komment 2

Powyższe i poniższe zdania robią wrażenie dopiero, gdy zostały wyselekcjonowane z morza komentarzy. Są porażające!

Hejt na Sobotę. Komment 3

Zwróćcie uwagę na liczbę lajków poszczególnych wypowiedzi.

Hejt na Sobotę. Komment 4

Hejt na Sobotę. Komment 5

Hejt na Sobotę. Komment 6

Hejt na Sobotę. Komment 7

Hejt na Sobotę. Komment 8

Hejt na Sobotę. Komment 9

Sobota oczywiście zareagował komentując powyższe wpisy na swój sposób. Trzeba też dodać, że w komentarzach pojawiało się mnóstwo wypowiedzi osób oburzonych powyższymi wypowiedziami, które swoją drogą, osiągnęły dno ostateczne.

Hejt na Sobotę. Komment 10

To, że polski hip – hop ma problem z rasizmem i w jakimś tam stopniu skręca w poglądach na prawo jest problemem analizowanym od mniej więcej dwóch lat. Być może jednak powyższe komentarze są też efektem pewnej atmosfery przyzwolenia na “delikatny rasizm”, czy innym “izm”, który “każdemu może się przydarzyć”, a który na skalę masową objawił się po wygranej ostatniego konkursu Eurowizji przez Conchitę Wurst.

Inna sprawa, że jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW i Fundację Batorego – “Wrogie, nacechowane nienawiścią treści są stałym elementem naszego życia publicznego. Nie potrafią im przeciwstawić się struktury państwa, społeczeństwo obywatelskie i prawo”.

Z badań powyższych wynika, że największy hejt w internecie spotyka osoby homoseksualne (spotkało się z tym w Internecie aż 77 proc. młodzieży) i aż 40 proc. młodych osób dopuszcza taki język w debacie publicznej. Na drugim miejscu w rankingu hejtingu znajduje się nienawiść wobec Romów (66 proc.), a na trzecim oczywiście – antysemityzm (59 proc.).

Wrogie treści zaczynają wchodzić do języka potocznego, patologia staje się powszednia. Czas postawić temu tamę i tutaj rolę do spełnienia ma administracja publiczna, organizacje pozarządowe oraz media i ich odbiorcy – komentowała dla Polskiej Agencji Prasowej Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego.

Nie ma wątpliwości, że polskie prawo dysponuje instrumentami umożliwiającymi na reakcję wobec “hejtowych” wpisów. Jednakże ich stosowanie w praktyce przypomina modne ostatnio poszukiwanie kierowcy BMW, który przejechał przez Warszawę nie zdejmując nogi z gazu.

Czytaj: Google dostaje pierwsze żądania o wymazywanie danych z wyszukiwarki.

Najszybszym sposobem na likwidację hejtu są wciąż narzędzia dostarczane użytkownikom przez administratorów stron internetowych. Administrator powiadomiony o wpisie ma obowiązek go usunąć. Art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną precyzuje, że:

„Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych”.

Zatem – ten który wie o “bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalnością” ma obowiązek je niezwłocznie usunąć. Tak właśnie definiował te powinności Sąd Apelacyjny w Lublinie. “Jeśli właściciel strony internetowej jest świadomy bezprawności wpisów, to ma obowiązek natychmiast je usunąć; jeśli tego nie zrobi – ponosi odpowiedzialność”.

Pociągnięcie do odpowiedzialności jego autora jest dużo bardziej skomplikowane, ale oczywiście możliwe. Służą temu art.212 Kodeksu Karnego (zniesławienie):

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

A także art. 216 KK. dotyczącego przestępstwa znieważenia.

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Powyższe artykułu służą jednak oskarżeniu prywatnemu, czyli takiemu, gdzie wniesienie oskarżenia zależy od pokrzywdzonego, który staje się oskarżycielem prywatnym. Co prawda prokuratura ma zawsze możliwość wstąpienia w takie postępowanie “jeśli wymaga tego interes społeczny” (art. 60 § 1 k.p.k.) i w tej powszechnej, narastającej fali “hejtingu” uzasadnień do takiego wstąpienia, czy też wszczęcia postępowania jest mnóstwo.

Czytaj: Jak usunąć swoje dane z wyników wyszukiwania.

No, ale żyjemy w Polsce. W kraju, który z logiką jest nieustająco na bakier.

Istnieje również teoretycznie prosta droga skorzystania z pomocy policji. Art. 488 Kodeksu Postępowania Karnego określa, że „Policja na żądanie pokrzywdzonego przyjmuje ustną lub pisemną skargę i w razie potrzeby zabezpiecza dowody, po czym przesyła skargę do sądu”.

Przepis ów, pozwala na to, by policja mogła ustalić IP komputera, z którego dokonano wpisu. Nie oznacza to, że właściciel tego komputera będzie odpowiedzialny za wpis, ale zdecydowanie zawęży grupę potencjalnych sprawców czynu i umożliwia wyselekcjonowanie tego właściwego.

W praktyce jednak, policja często ma problemy z przestępstwami “cyfrowymi”. Inna sprawa też, że administratorzy stron internetowych wciąż opierają się przed udostępnieniem adresu IP, pod którym działał “hejter”.W orzecznictwie dopiero od niedawna ten problem zaczął być rozpatrywany pod kątem interesu osób pokrzywdzonych. Np. Sąd Administracyjny w Warszawie (II SA/Wa 1598/09) stwierdził iż: “adres IP pozwalający zidentyfikować autora wpisu na forum internetowym, należy do zbioru danych osobowych i administratorzy forum powinni go wydawać osobom, których dobra zostały naruszone”.

Fot. Fanpage Soboty; sxc.hu

Źródła: lex.pl, “Prawo nie jest w Polsce tamą przed mową nienawiści”.

45 Responses to Rasistowski hejt na rapera Sobotę. Oto polski Internet

 1. Sebastian says:

  Wszedzie tylko “hejt”, “event” i wiele innych, pytam się dlaczego? Przecież nasz język jest taki piękny i bogaty w słowa, które na pewno godnie zastąpiłyby te nieszczęsne, w błyskawicznym tępie rozprzestrzeniające się anglojęzyczne bełty. Karać powinni za brak szacunku do ojczystego języka!

  • Kondor says:

   Specjalisto od szacunku do ojczystego języka, wyjaśnij mi co oznacza słowo “tępie”

   • Aerial says:

    ► tępić
    1. podejmować działania w celu zlikwidowania czegoś, wyniszczenia, zwalczenia;
    2. powodować, że coś staje się tępe (nieostre);
    3. tępić się:
    a) wyniszczać się wzajemnie;
    b) stawać się tępym (nieostrym)

  • Maciek z Klanu says:

   Tylko tyle z tego wyniosłeś?

  • turpat says:

   Język polski ewoluuje. Po co wymyślać polskie określenia na to?

   • Falibor says:

    Nie po co, ale dlaczego?

    ” iż Polacy nie gęsi, i swój język mają”

    idąc dalej

    “mamy swój jezyk polski, żeby nim się posługiwać ”
    (blocked
    opowiedział(a) 2008-09-28 19:15:10: )

    dalej:

    “Opis: Mikołaj Rej, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym, głosił powyższe słowa, dla podkreślenia konieczności zerwania z panującą nadal w okresie renesansu modą pisania po łacinie. W cytacie tym wyraz „gęsi” bywa często fałszywie rozumiany jako rzeczownik oznaczający odnośny gatunek ptactwa domowego (gęś), przez co powstaje wrażenie, jakoby Rej twierdził, iż Polacy nie są gęśmi. Tymczasem jest to przymiotnik odnoszący się do rzeczownika „język”. Rej mówi, że Polacy mają swój język i w związku z tym nie muszą się posługiwać językiem „gęsim”, czyli łaciną, bo dźwięk tego języka kojarzył mu się właśnie z gęganiem.”

    źródło:http://pl.wikiquote.org/wiki/Miko%C5%82aj_Rej

    Psss!

    dalej:

    “A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz. ”

    dalej:

    “Nie ten jest mądry, kto wiele spraw umie, lecz kto złe od dobrego rozeznać rozumie.”

    Kto głupi już jest? A który miejsca tylko sobie szuka ?
    “Nie czasy nam się zmieniają, lecz penetracja wnętrza siebie…”

    • termospid says:

     a poza aforyzmami sprzed kilkuset lat, jakiś realny powód dla którego język polski nie może zostać wzbogacony zapożyczeniami z obcych języków?

  • Czarny Polak says:

   Za “tępo” pisania też powinni karać?

  • szymek says:

   “Tępie”? Poważnie? Tępić to się powinno takich pseudoobrońców języka.

  • Ela says:

   Lepszy ‘hejt’ i ‘event’ niż błędy w stricte polskich słowach jak np. TEMPO. Nię ‘tępie’ proszę pana, chyba, że mówimy o tępieniu błędów ortograficznych 🙂 Pozdrawiam.

  • L says:

   skonczcie juz z tymi anglicyzmami, zrob sobie MAKIJAZ i posluchaj RADIA w WEEKEND. czytales w ogole o co chodzi w tym artykule czy tylko udajesz ze bagatelizujesz problem? moze porozmawiamy tu o autach skoro zdjecie zostalo zrobione w samochodzie, przepraszam slowo auto pochodzi z innego jezyka

  • Polak says:

   *tempie

  • Paweł says:

   Mówisz o tym, że ,,nasz ojczysty język jest tak piękny i bogaty w słowa” , a sam niepoprawnie używasz tego języka…

 2. Michał Kowalski says:

  Zgadzam się. Mogę poddać się karze.

 3. Gary says:

  Tylko nie na prawo! Jestem prawicowcem, uważam się za narodowca i nie mam nic przeciwko czarnoskórym. Prawicowiec to nie rasista, rasista to debil więc nazywajcie proszę z rozwagą.

 4. Djemba says:

  śliczna kobieta 🙂

 5. Mateusz says:

  Niech mi jeszcze ktoś powie, że jawna niechęć do Romów nie jest uzasadniona. Pracowałem w dwóch galeriach w Poznaniu, jedynymi problematycznymi klientami od zawsze byli Romowie: kradzieże, niszczenie mienia, robienie awantur.

  Jeśli negatywne nastawienie do Romów czyni ze mnie rasistę – okej, wińcie mnie. Jednak taka łatka społeczności Romskiej nie funkcjonuje bez powodu. Ba, powodów nie trzeba szukać daleko.

  Z drugiej strony, wpisy pod zdjęciem rapera są faktycznie karygodne. Brak taktu i elementarnego wychowania poraża. Nie można jednak popadać w skrajne umiłowanie “poprawności politycznej” -efekty bezgranicznej tolerancji mamy we Francji, Niemczech i na Wyspach Brytyjskich. Getta, przestępstwa, wojujący Islam. To nie są wymyślone problemy.

  • kach says:

   Prosze cie…gdzie nie pojedzie Polus tam sie domaga godnego traktowania…a u siebie nie potrafi sie zachowac. Taka prawda. Sami za chlebem na wyspy sie pchamy i placzemy ze za chamstwo nas dyskryminuja, ale sam Polus nie lepszy…jakim prawem pytam!!!!!jakim prawem domagamy sie rownosci od innych a ssmi nie traktujemy ludzi ba rowni… to sie hipokryzja nazywa

 6. Kiru says:

  Bardzo dobrze że publikując parę tych komentarzy nie ocenzurowaliście imion i nazwisk. Niech te rasistowskie gnidy dostaną za swoje!!!
  Sama mam dwie siostrzenice mulatki, do tego mieszkając swego czasu za granicą pracowałam z ludźmi z Hiszpanii, Portugalii, Francji… Mogłabym dalej tak wymieniać jednak chcę po prostu rzec – Że dla mnie nie robiło różnicy kto jak wyglądał i skąd pochodził – Liczyła się dla mnie ogólna postawa danej osoby oraz to kim jest na co dzień.

  Takie selekcjonowanie za narodowość czy kolor skóry/rysy twarzy to sobie możecie drodzy rasiści wsadzić w odbyt. Bowiem posrane poglądy macie.

  Pozdrawiam osoby inteligentne oraz otwarte na otoczenie, i wielki szacun dla Soboty – Dobrze że ciołkom się nie daje.

 7. Edyta says:

  @Sebastaian: Tępie?
  Słowo “hejt” to w zasadzie już nazwa całego zjawiska, wszyscy wiedzą o czym jest mowa.
  Jestem za dbaniem o język ojczysty, ale bez przesady.

 8. Duracel1974 says:

  Szanowne lewactwo, przestańcie utożsamiać prawicowe poglądy z rasizmem. Większej głupoty nie słyszałem. Idioci są wszędzie i każdy gdzieś tam kogoś nienawidzi często z idiotycznych powodów.

 9. Sora says:

  “Wszedzie tylko “hejt”, “event” i wiele innych, pytam się dlaczego? Przecież nasz język jest taki piękny i bogaty w słowa, które na pewno godnie zastąpiłyby te nieszczęsne, w błyskawicznym tępie rozprzestrzeniające się anglojęzyczne bełty. Karać powinni za brak szacunku do ojczystego języka!” – a teraz na to spójrz i pomyśl, jak by wyglądało “wszędzie w tylko “nienawiść”, “wydarzenie” i wiele innych…”. Takie zwroty z innych języków, są nazywane “makaronizmami” i są jednym z wielu środków stylistycznych, w ojczystym języku(w naszym przypadku – Języku Polskim)

 10. agrestu says:

  karać, karać koniecznie za kalanie czystości języka! karać szybko, szybciutko, w jak największym tępie! 😉

 11. Marcin says:

  Myślałem że już gimbaza wyrosła z hejterstwa tego rodzaju, bo to aż nie smaczne. Dorosną zrozumieją swój błąd.

 12. Piotr says:

  To nie polski internet tylko nasze chore społeczeństwo

 13. qemp says:

  Nie wszystko jest czarno-białe.Popieram ten artykuł z wyjątkiem fragmentu o tym czymś z Eurowizji.Tolerancja tolerancją.Nikt nie ma z nas wpływu na to czy się rodzi czarny,biały czy żółty ale kurde nie uważacie, że skrzyżowanie faceta z kobietą jest odrażające?Życie nas zmusza to wielu wyborów co jest chyba zrozumiałe i żyjąc w społeczeństwie nie mam prawa wyboru do tego czy zapłacę podatek czy nie bo takie jest prawo.Co do rasizmu to zgadzam się to jest przykład gdzie tolerancja musi mieć miejsce.Tolerancja nie oznacza jednak, że akceptuje wszystko co się nawinie.Tolerancja to nie anarchia.Sobocie życzę szczęścia.Pozdrawiam.

 14. Erudya says:

  To młode pokolenie szydzące ze wszystkiego i wszystkich to żywy dowód na upadek kultury, moralności, inteligencji i obyczajowości. Nawiasem mówiąc jak się chce jakiś naród zniszczyć to się podejmuje działania mające na celu doprowadzenie do upadku moralnego. Gimby zrozumcie to wreszcie, że beka beką ale są pewne granice.

 15. I tak nie znasz says:

  Pewnie, co tam dyskryminacja rasowa, najważniejszy to “piękny polski język” i karanie za zastępywanie go o wiele lepszym i praktyczniejszym językiem. Czy polska przestanie kiedyś być zaściankową, ciemną wiochą?

 16. Mikson says:

  Poszły hejty na żonę Soboty, pewnie połowa pisała te chore komenty słuchając 2paca albo innego czarnego rapera… no poziom inteligencji master w chuj… ręce i cycki opadają

 17. krzyho says:

  Nie rozumiem w czym problem. Sobota robiąc muzykę stał się osobą publiczną i niestety musiał się tego spodziewać, a to że Polska to kraj zawiściałych prostaków to chyba każdy wie. Przykładem są np komentarze które tu czytam 🙂 Sami znawcy języka – typowa akcja osoby ktora czepia sie by się czepiać.
  Rasistowskie komentarze na FB 🙂 z imieniem i nazwiskiem takie komentarze dawać? no szacun. Dla mamy pokażcie jacy dorośli jesteście – pocisneliście “nikogo”. Moja rada – wrzucac zdejcia az znudzi im się hejtować.
  Innej rady nie ma

 18. Kron says:

  Na fejsiku to hejtują ale mieszkają na tym samym osiedlu/okolicy/etc z ludźmi o innych kolorach skóry i do nich nic nie powiedzą bo się boją. Każdy myśli, że jest bezkarny w sieci, a to GÓWNO prawda.

 19. Igor says:

  Może ktoś im powie wreszcie, że hip-hop właśnie wywodzi się z murzyńskich gett i być może żona Soboty jest bardziej hiphopowa niż oni sami.

  Pozdrawiam,
  fan hip-hopu

 20. szubinka says:

  tak trudno zrozumiec ze te reakcje to nie zaden hejt a reagowanie na cos co sie komus nie podoba ? fakt te komentarze sa kretynskie bo obrazaja jego zone i dziecko – mnie sie nie podoba fakt ze ma czarnoskora rodzine to nie komentuje wcale tylko zdjecie olewam czy to takie trudne ? ale nie robcie hejtu z czegos co u nas w kraju po prostu nie przejdzie. a jak jestescie wielkimi milosnikami czarnoskorych ludzi to zawsze mozna wyprowadzic sie do Afryki lub USA i tyle.

 21. Damianoo says:

  Bo te pseudo hejty nic nie wiedzą, gówno wiedzą. Prawdziwy rap wyszedł od czarnych:) 2pac był biały? Nie, a jako raper pokazał klase. Nie osądzajmy ludzi po kolorze skóry, bo to świadczy o ubogim zasobie mysli waszych “hejterki”:) Jeden z drugim naparza na czarnych, a kolega siedzi i w dupe go jedzie:D:D Jest rasistą, jest pedałem:)

 22. MiXer says:

  Słuchacze gatunku Hip-Hop zapomnieli z kąd się ten gatunek wywodzi.

  • Naturalizm says:

   Zawsze wydawało mi się, że hip-hop to kultura, w której skład wchodzi muzyka zwana rapem, a tu niespodzianka. Ach, codziennie się człowiek czegoś nowego uczy 😉

 23. Paula says:

  żałosne…. wstydze sie że mieszkam w polsce! sama nie jestem zbyt przyjaźnie nastawiona do ciemnoskórych i za każdym razem jak widzę kogoś “ciemnego” odwracam sie lub poprostu nie zwracam uwagi. Są przecież ludźmi zdecydowanie bardziej przyjaznymi od polaków zwłaszcza, są nie groźni i nic nikomu przecież nie robią tym że żyją tak jak my obok nas. NIGDY w życiu bym nie powiedziała że żona pasuje mu do skóry w aucie a tym bardziej że mógły posprzątać wkońcu to gówno ! Ciarki miałam jak czytałam niektóre komentarze i wyobraziłam sobie co oni oboje musieli czuć czytając je… Mamy bardzo piekne polskie kobiety ale nikt nie ma prawa szczególnie w taki sposób komentować wyborów. Trzeba wspomnieć że pisali to “wierni i oddani fani ” Soboty. A przecież jak wszyscy wiemy rap zawdzieczamy głównie tym “czarnym” …

 24. Anew says:

  Co za barany brak słów, co kto może za kolor skóry, kolor oczu, pochodzenie itp??? Takich hejterów życie powinno nauczyć czym jest cierpienie, poczucie wstydu itp tylko za to że z jakis powodów nie pasują do społeczeństwa….Hitler tolerował tylko rase nordycką i większosc z tych komentujących dostała by od niego “po mordzie” chociażby za ciemne kłaki…Ząb za ząb serdecznie im życzę surowej nauczki!

 25. Zet says:

  “pewnej atmosfery przyzwolenia na “delikatny rasizm”, czy innym “izm”, który “każdemu może się przydarzyć”, a który na skalę masową objawił się po wygranej ostatniego konkursu Eurowizji przez Conchitę Wurst” – niestety bzdura, ta moda na rasizm pojawiła sie już kilka lat temu. Wystarczy przejrzeć popularne serwisy społęcznościowe, z Wykopem na czele – większość komentujących to pseudopatrioci (bo patriotami nazwać ich nie można), którzy masowo sieją negatywnymi tekstami o Cyganach, Romach, “lewakach”, homoseksualistach, muzułmanach, Żydach, Czeczenach, nieprawicowcach i wszystkich innych grupach, któe nie pasują do ideologii nacjonalistycznej.

 26. Ignis says:

  Ostatnio również się zastanawiałam nad prawnymi aspektami takich sytuacji. Dziękuję za klaryfikację !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *