Trzy dni trwały licytacje przedmiotów wystawionych na sprzedaż przez byłego perkusistę The Beatles – Ringo Starra. Julien’s Auctions House mieszczący się w Beverly Hills w Los Angeles wystawiło ich ponad 1300. Wszystkie pochodziły z pochodzących z prywatnych zbiorów byłego beatlesa i jego żony Barbary Bach. Łącznie udało się zgromadzić ponad 10 milionów dolarów.

Część przedmiotów związana jest stricte z karierą Ringo w The Beatles, lecz w kolekcji znalazły się również te pochodzące z jego solowej działalności z All­Starr Band, a także rzeczy zupełnie niezwiązane z muzyką, jak dzieła sztuki, designerskie ubrania, meble, rzeźby oraz… samochód marki Mercedes Benz.

Podczas licytacji doszło do ustanowienia nowego rekordu w wysokości kwoty zapłaconej za pojedynczy egzemplarz albumu muzycznego.

Przedstawiamy wam co bardziej interesujące pozycje sprzedane na aukcji:

Przedmiot #696, Zestaw perkusyjny Ludwig – $ 2 110 00

pera

Legendarna perkusja, która towarzyszyła Ringo w 180 nagraniach sesyjnych, licznych występach dla radio BBC oraz występach na żywo między 1963 a 1964 rokiem. W 1969 została zakupiona przez Paula McCartney’a i wykorzystana podczas nagrań jego pierwszej solowej płyty “McCartney”. Spodziewano się wysokiej kwoty sprzedaży i tak też się stało.

Perkusja została wystawiona za $1 750 000 przez dom aukcyjny, a w licytacji osiągnęła kwotę $2 110 000, stając się tym samym najdrożej sprzedanym przedmiotem z kolekcji.

Przedmiot #778, Gitara Rickenbacker Johna Lennona – $910 000

gitara

Podarowana Johnowi przez Rose­Morris, oficjalnego importera Rickenbacker w UK, po tym jak jego 1964 Rickenbacker 325 została uszkodzona podczas bożonarodzeniowego występu. Gitara otrzymała pseudonim „The Beatle Backer” i została później podarowana Starrowi po tym, jak powrócił do zespołu po krótkim rozstaniu podczas sesji do “White Album”.

Przedmiot #1005, Osobista kopia ‘The Beatles (White Album)’ Ringo Starra o numerze seryjnym 0000001 – $ 790 000

whitealbum

Pozycją w katalogu kolekcji budzącą bez wątpienia największe zainteresowanie był pierwszy egzemplarz pierwszej płyty The Beatles. Powszechnie znanym faktem jest, że każdy z Beatlesów posiadał swoją kopię albumu, lecz nie było wiadomo, że pierwsza kopia należała do Ringo.

Kopię o numerze seryjnym 0000005 sprzedano w 2008 na eBay’u za $ 30 000. Mówi się, że w pewnym momencie należała ona do Lennona, lecz tajemnicą pozostaje zarówno kto był sprzedawcą, jak i nabywcą albumu. Sprzedana w Beverly Hills kopia pobiła rekord ustanowiony przez pierwsze nagranie Elvisa Presley’a, które wylicytowano w styczniu br. za sumę $ 300 000 podczas obchodów 80 urodzin Króla w “Graceland”.

Przedmiot #1229, Gitara George’a Harrison’a Gretsch Tennessean, $279 200

gitara2

Gitara Gretsh 1962 Chet Atkins Tennessean. Została podarowana Ringo Starrowi jako wyraz wdzięczności za udział w “The Concert For George” mającego na celu uhonorowania pamięci Harrisona w rok po jego śmierci. Do gitary dołączono kartkę podpisaną przez syna Dhani i wdowę Olivię Harrison.

Przedmiot #712, Panel z karawany Johna Lennona ze zdjęciem, $125 000

sgt

Tylny panel osławionego, psychodelicznego karawanu Lennona z namalowanym przez zaprzyjaźnioną z zespołem grupę “The Fool”– odpowiedzialną również za pomalowanie The Apple Boutique w Londynie ­ logo “Sgt. Peppers Lonely Heart Club”.

Kupiony w 1967 roku przez Johna Lennona jako prezent na czwarte urodziny syna Juliana. Sprzedany w 2015 przez RingoStarra w Los Angeles za 125,000 dolarów.

Przedmioty #641 i #642, Pierścienie Ringo Starra, $106 250 oraz $100 000

Dwa pierścienie będące znakiem rozpoznawczym perkusisty beatlesów. Pierwszy towarzyszył mu od 1961 roku i był wykorzystany podczas kręcenia “A Hard Day’s Night”, a drugi zaś od 1960 kiedy to jeszcze grał z Rory Storm’em i The Hurricanes. Według domu aukcyjnego obydwa pierścienie Ringo miał na sobie podczas każdego koncertu jaki zagrał z The Beatles.

Przedmiot #630, Mercedes Benz należący do George’a Harrison’a, a potem do Ringo Starr’a, 70 400 dolarów

Ostatni przedmiot z katalogu Ringo i Barbary. Interesujące, że spośród tak wielu przedmiotów związanych z Beatlesami, samochód zakupiony od nowości przez Harrisona, a następnie odkupiony przez Starra po śmierci tego pierwszego, czyli będący niejako w posiadaniu dwojga z czwórki Beatlesów, osiągnął dość niewysoką cenę. Można było spodziewać się, że zostanie on sprzedany dużo drożej, lecz tak się nie stało.

Fot. Julien`s Auction

Aut. Michał Maciejewski/MiP

Źródła: Examiner, BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *